× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Знайдено старовинний статут Вінниці

До Дня Європи “Центр історії Вінниці” планує презентувати Статут міста 1790 року. Документ було виявлено в одному з архівів Варшави.

В інтерв’ю Vежі Олександр Федоришен розповів, що співробітниками “Центру історії Вінниці” спільно з працівниками Державного архіву Вінницької області нещодавно було виявлено унікальний документ.

– В березні, якщо не помиляюсь, на сесії міської ради будуть затверджувати оновлений статут Вінницької територіальної громади. А ми знайшли подібний статут 1790 року. “Ординація Вінниці 1790 року” –  конституція нашого міста кінця XVIII століття з неймовірно цікавими деталями, епізодами міського життя, починаючи від життя президента міста (міського голови) до епізодів соціального характеру, – розповідає Олександр Федоришен.

Серед описаних в документі епізодів соціального характеру є рекомендації з приводу допомоги вінницьким вдовам та вказана кількість ударів, які треба нанести причетним до вінницьких пожеж. Починається Статут із затвердження герба міста, а в другій статті регламентується процес виборів осіб на уряди. 

– Хочемо, аби місто Вінниця, як місто українне, у якості герба мало дві шаблі і вуду, і відповідною печаткою, вирізьбленою, всі свої урядницькі дії, виписи з книг, декрети та всі інші трансакції, що потребують завірення, цією ж печаткою з гербом своїм, затверджувало. Ця печатка має залишатися в міського писаря, – йдеться в перші статті Ординації Вінниці 1790 року.

Попередньо планується, що документ буде презентовано на День Європи, який цього року відзначатиметься 18 травня. Наразі ведуться перемовини з варшавським архівом з приводу копіювання документу.

– Дуже цікава і жива штука, хоча юридичний документ, здавалось би. Він лежав і не був нікому цікавий чи потрібний, а ми не просто хотіли б видати цей текст двома мовами – українською та польською, – а спробувати зробити його в такому виставковому характері, – каже Федоришен.   

Фото надане Центром історії Вінниці

Читайте також: Олександр Федоришен: “В історії не буває героїв з білосніжними крилами”. ВІДЕО

Автор: Микола Геркалюк

Поділитись публікацією

Інші новини

Вгору