× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Зміни клімату: на Вінниччині врожайність винограду втричі перевищила середню по країні

У зв’язку зі змінами клімату, на Вінниччині розглядають виноградарство як одну з найбільш перспективних напрямків аграрної галузі. Як повідомили в ОДА, минулого року середня урожайність винограду на Вінниччині виявилася найвищою в Україні та перевищила середні показники по країні понад втричі. 

Так, за повідомленням Департаменту агропромислового розвитку та природних ресурсів облдержадміністрації, середня врожайність винограду в Україні минулого року з 1 гектару насаджень у плодоносному віці становила 127 центнерів.  “Найвищою вона була у нас, у Вінницькій області, і становила 396 ц/ га. Загалом виноградарство є однією з найбільш прибуткових сфер агробізнесу, що за рівнем рентабельності не поступається таким поширеним культурам, як соняшник і соя. Відтак в області вивчаються всі аспекти та можливості розвитку виноградарства  а також запуску у південних районах області великих виноробних потужностей” – ідеться в повідомленні.

Як зазначають на офіційному сайті ОДА, “за останні кілька  років  площа насаджень виноградників в усіх категоріях господарств області суттєво не змінювалася. Так, за останні два роки площа зросла лише на 2 га.  У 2017 році  було 108 га, у 2018 р. — 110 га. У 2019 прогнозується посадка ще 3 га винограду, в основному в південних районах області.  Це, звичайно недостатньо, але при посадці мають бути враховані безліч факторів – агрокліматичні та погодні умови місцевості, результати агроекологічної оцінки та оцінки стану ґрунтів. Тільки за умов відповідності всіх складових проводиться насадження.

Загалом, лише чотири регіони країни відповідають усім вимогам і саме там зосереджено 96% усіх насаджень винограду. Найбільша площа виноградників у плодоносному віці знаходиться в Одеській області — 27,4 тис. га (64%), Миколаївській — 5,5 тис. га (13%), Херсонській — 4,5 тис. га (11%) та Закарпатській — 3,4 тис. га (8%) областях. У решті регіонів загальна площа під виноградниками в плодоносному віці не перевищує 4%. Таким чином, все виробництво винограду наразі зосереджене переважно в зоні Степу. Вінниччина стає перспективною в зв’язку з глобальними кліматичними змінами – підвищенням температур та зменшенням кількості опадів”.

У звязку з цим в ОДА вважають, що невдовзі на півдні Вінниччини можуть з’явитися великі виробничі потужності в цій галузі. Окрім того чиновники нагадують, що останнім часом посилилася державна підтримка для українських виноробів. “Так, у квітні 2018 року прийнято закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо розвитку виробництва теруарних вин та натуральних медових напоїв”, який передбачає спрощену процедуру для малих виробництв виноробної продукції. Відповідно до закону винороби, які виготовляють вино із власного винограду, можуть отримати ліцензію на виробництво без проходження атестації. Цей проект націлений на подальше скасування надмірної зарегульованості виноробного бізнесу, зокрема, отримання ліцензії на виробництво.

Також залишається у дії Постанова Кабінету Міністрів України від 15 липня 2005 року  № 587 «Про затвердження порядку використання коштів, передбачених у державному бюджеті для розвитку виноградарства, садівництва і хмелярства» відповідно якої компенсується близько 250 тис. грн.. витрачених на створення 1 га винограднику” – нагадують в ОДА.

“В підсумку можна відзначити, що південні райони Вінниччини, як от Ямпільський, Могилів-Подільський, мають можливості для збільшення площ та подальшого  розвитку галузі виноградарства. На користь цього також свідчить те, що Національний науковий центр «Інститут виноградарства і виноробства ім. В. Є. Таїрова», провідний науковий заклад галузі в Україні, звернувся до Департаменту агропромислового розвитку та природних ресурсів облдержадміністрації з пропозицією щодо співпраці, наукового супроводу та закладення дослідних посадок винограду в кількох районах нашої області. Пропозиція безумовно цікава і зараз вивчаються всі аспекти та можливості її реалізації”, – зазначають в ОДА.

Читайте також: Червоне, біле та “дівочий мед”: у Вінниці відбулася дегустація вин місцевих виробників. ФОТО, ВІДЕО

Автор: Vежа

Адміністрація сайту

Поділитись публікацією
Вгору