× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Зі сказом на Вінниччині боротимуться за допомогою авіації

Рівень хворих на сказ диких тварин у Вінницькій області залишається високим, останнім часом трапляються випадки проникнення скажених тварин до громадських будівель. Випадки поширення сказу останні три роки реєструються у всіх районах області.

Про це сьогодні, на спеціальній нараді в ОДА під керівництвом заступника голова ОДА Андрія Гижка, говорили профільні фахівців та вирішували, як подолати проблему.

За словами епідеміологів, лише за останні шість місяців за медичною допомогою після контактів з дикими тваринами звернулося вже майже п’ять тисяч осіб, з них 1577 постраждалих отримали щеплення. Одним з головних збудників сказу є дика лисиця – на неї припадає понад 50% випадків сказу. Наразі популяція лисиць на Вінниччині перевищує норму вдвічі.

Вакцину розкидатимуть літаки

Аби вирішити проблему, керівництво області вирішило застосувати авіацію, яка розкидатиме по Вінниччині спеціальні приманки для тварин: в них буде захована капсула з вакциною від сказу. Чиновники наголошують: приманки розкидатимуть над полями та лісовими масивами, уникаючи населених пунктів та великих водних просторів. Населення просять не панікувати: приманка з вакциною є абсолютно безпечна, збудник сказу в капсулі – інактивований і не може викликати хворобу.

– Водночас треба розуміти, що сама приманка – це м’ясний брикет, в якому захована капсула. Якщо приманку брати руками і потім руки не помити, є ризик заразитися “побутовими” інфекціями, на кшталт кишкової.

Приманка може виглядати приблизно так

Розкидання вакцини з літаків АН-2 планують розпочати вже в першій декаді жовтня: пілотам будуть визначені відповідні маршрути, літаки будуть обладнані системою GPS. За розрахунками фахівців, після розкидання потрібно близько двох тижнів, аби тварини підібрали приманки, ще два тижні потому – аби в них виробився імунітет. Після того можна здійснювати контрольний відстріл лисиць, аби зрозуміти, чи подіяла вакцина.

Лисиць стріляти не хочуть

Учасники наради підкреслюють, що сподіваються на мисливців, які зможуть допомогти у відстрілі лисиць. Водночас, самі мисливці не надто охоче полюють на лисиць: ця тварина не їстівна і на неї банально не бажають витрачати набої, які є досить дорогими. Тож чиновники вирішили розглянути питання компенсації витрат мисливцям.

Облдержадміністрація просить населення не панікувати, адже не виключають, що з огляду на появу літаків у небі, які щось розкидають над лісами та полями, областю можуть поповзти незрозумілі чутки. “Ці заходи нестандартні для нас, але вони звичні для інших країн, де таким чином успішно боряться зі сказом”, – підкреслив Андрій Гижко.

Автор: Андрій Качор

Головний редактор Vежі

Поділитись публікацією
Вгору