× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

“Зеленського можуть позбавити влади у перші місяці президентства”: канадський політолог Тарас Кузьо у Вінниці. ФОТО

Британський та канадський політолог українського походження Тарас Кузьо сьогодні, 4 квітня, у Вінниці презентував власну книгу “Війна Путіна проти України: революція, націоналізм і криміналітет”.

Проте крім презентації видання, яке є ґрунтовним дослідженням причин та витоків російської агресії проти України, автор також спробував проаналізувати події, які відбуваються в Україні прямо сьогодні

Цікаво, що книгу Тарас Кузьо почав писати ще до початку Революції Гідності, після якої і почалося російське вторгнення в Україну. Автор вважає, що в цьому спрацював закон Мерфі, а відтак книга мала бути написана так чи інакше. Якщо характеризувати дуже стисло, то головна причина агресії Москви проти України: не визнання України як держави самими росіянами в принципі.

“Ви всі – не існуєте. Ваша країна – не існує. Це не я так не думаю, але так думають в Москві. Якби так там не думали, то не було б війни, тому що Путін не раз сказав, що українці і росіяни – це один народ. А сама Україна – це фейкова держава, історичне непорозуміння”, – пояснює п. Тарас. 

За словами експерта, російська політична еліта не розуміє Україну взагалі, тож більше фахівців по Україні можна знайти в Лондоні, Вашингтоні чи Брюселі, але не в Москві. “Вони не можуть зрозуміти країну, яка, на їхню думку, не існує”, – пояснє Кузьо. Саме тому агресія була неминуча, і крім страшних наслідків у вигляді руйнувань та смертей тисяч людей, вона в тому числі принесла і позитив. Адже, на думку дослідника, таким чином Москва остаточно втратила Україну, а в самій державі значно прискорилися процеси націотворення та усвідомлення власної ідентичності. “Бо не можна просто перейти назад до часів, які були до конфлікту. Коли вже відбулося кровопролиття, це все вже не можна назад повернути. Адже теза про братній народ вже не працює. Брати не крадуть твою хату, не вбивають твою матір і не ґвалтують твою доньку”, – вважає політолог.

“План “Б” Адміністрації Президента

Учасники презентації, попри те, що йшлося про книгу історичну, не могли утриматися від питань, що стосуються українського сьогодення. Так, кореспондент Vежі поставив запитання про те, як на думку фахівця, розгортатимуться події в Україні в перші місяці після ймовірної перемоги Володимира Зеленського на президентських виборах.

За його словами, вже є чутки, що на Банковій (вулиця в Києві, де розташована Адміністрація Президента, – ред) розглядають так званий “план Б”. Він полягає в тому, аби змінити Конституцію та перетворити країну на цілковито парламентську республіку, аби взагалі позбавити Президента Зеленського будь-якої реальної влади. “З одного боку це погано, бо йде війна, але з іншого – Зеленський щонайменше сім перших місяців свого перебування на посаді не матиме влади”, – пояснює політолог. На його думку за наявного складу парламенту і навіть після наступних виборів до Верховної Ради, куди може потрапити партія “Слуга народу”, Зеленському буде тяжко утворити пропрезидентську коаліцію:

  – “Слуга народу” не зможе бути в більшості. Адже з ким вони зможуть утворити коаліцію? З Тимошенко? Тоді вона стане премєром, але таким чином перекреслюється теза про “нові обличчя” і це спровокує суцільний хаос і повернення до попередніх часів. Риторика Тимошенко – соціалістично-популістична, вона схожа на риторику “Опозиційного блоку”. То як нібито ліберал Зеленський зможе піти на союз з популістом? 

“Порожній костюм”

Тарас Кузьо вважає, що обрання Зеленського Президентом підтвердить думку Москви про те, що Україна – це смішна держава. “Його (Зеленського, – ред) можна було би обирати, якби не було війни. “У нас є такий вираз як “empty suit” (порожній костюм – англ.), аналог вашого “кіт в мішку”. І саме це можна сказати про Володимира Зеленського як кандидата”, – говорить канадський політолог.

Окрім того, коментуючи можливість переходу до парламентської форми правління, Кузьо зазначив, що серед 27 екс-комуністичних країн Європи, усі, які на даний момент успішні – це парламентські республіки. “Немає успішних країн в ЄС, де є президентська система. Майже всі країни з такою формою правління – диктаторські”.

Прокоментував Тарас Кузьо і питання гарантій безпеки для України від інших країн світу, зокрема що стосується Будапештського меморандуму. “Дивлячись сьогодні на цей ваш меморандум, я розумію, що Україну обдурили. Адже справжня гарантія – це членство в НАТО або присутність американських військових баз на території країни. В сучасних умовах, я б навіть на місці Північної Кореї не відмовлявся від ядерної зброї, тому що на прикладі України та Лівії ми знаємо, до чого це призводить”, – аргументує політолог.

Книги “Війна Путіна проти України: революція, націоналізм і криміналітет” немає у вільному продажі, однак її можна замовити у видавництві “Дух і літера”.

Фото Андрія Завертаного

Автор: Андрій Качор

Головний редактор Vежі

Поділитись публікацією
Вгору