Єврейські погроми у місті: Центр історії Вінниці оприлюднив унікальне відео 1926 року

“Центр історії Вінниці” в рамках щотижневої рубрики fridaymovie оприлюднив чергове історичне відео, повязане з нашим містом.

Цього разу ідеться про німий радянський фільм “Проти волі батьків”, в якому зображаются єврейські погроми у Вінниці.

“Фільм знято за мотивами повісті Шолом-Алейхема «Кривавий потік». Сюжет розповідає про дівчину, яка поїхала до Петербургу на навчання і потрапила у вир революції 1905 року. За участь у нападі на поліцію дівчину засудили до смертної кари. Від цієї страшної звістки батько втратив розум. В той час у її рідному місті чорносотенці та поліція влаштували єврейський погром.

У зйомках стрічки приймали участь актори єврейського театру «Габіма», художнім керівником якого у той час був знаний театральний режисер Євгеній Вахтангов. Оформлення низки постановок для трупи виконував Натан Альтман – вінничанин, відомий художник-авангардист. Ймовірно, саме Натан Ісайович порадив Вінницю як тло для зйомок. Тим паче, роком раніше (1925) на екрани вийшло кіно «Єврейське щастя», також відзняте у нашому місті.

У першому відеофрагменті події розгортаються на сходах будинку, розташованого за адресою Архітектора Артинова, 49 (нині ресторан «Marani»). Далі у кадрі – панорама крутого узвозу. Можливо, це неупорядкована ділянка вулиці Артинова.

У другому фрагменті стрічки маніфестація та її розгін проходить на сучасній площі Героїв Чорнобиля: тут упізнається споруда Народного дому (на її місці тепер коледж будівництва і архітектури) та обеліск «борцям за владу Рад». На наступних кадрах єврейського погрому можна побачити Кумбари, сходи Артинова, арку будинку (вул. Миколи Оводова, 41, прохід до сучасного кінотеатру «Родина»), ділянки Єрусалимки, вулиць Соборної і Театральної”, – ідеться в повідомленні Центру історії Вінниці.

Сам фільм дивіться нижче:

Автор: Андрій Качор

Головний редактор Vежі

Поділитись публікацією
Вгору