Яким буде сміттєпереробний комплекс під Вінницею та чи є підстави на його спорудження. ГРАФІКА, ДОКУМЕНТИ

Подію, що відбулася 19 січня у Жмеринці навіть її учасники спершу не змогли назвати однозначно: «зустріч», «обговорення» чи  «презентація». Проте головна мета заходу зрозуміла була всім: розставити усі точки над “і” в питанні побудові сміттєпереробного комплексу в районі, фактично – другого в Україні.  

Представники Вінницької міської ради приїхали в райцентр, щоб провести такий собі “лікнеп” про зведення сміттєпереробного заводу неподалік Людавки. А відбулося насправді чимало розмов, інколи на емоціях, з висловленням претензій, обвинувачень та пропозицій від “заблокувати будівництво” “до “створити робочу групу для дослідження законності такого будівництва”. Зрештою, зупинилися на останньому.

Загалом у районному будинку культури зібралося близько сотні представників від місцевої влади Жмеринщини та Вінниці, депутатів області, сільських голів, журналістів та громадськості. Протягом понад двох годин намагалися зясувати: що ж насправді будують на території Людавської сільської ради, які є законні підстави на будівництво та які можуть бути екологічні наслідки будівництва.

Нагадаємо, що ця справа бере початок ще з 2009 року, коли Постановою Кабміну Вінницькій міській раді передана земельна ділянка Мінооборони в замін на будівництво житла для військових у Вінниці. Адже раніше на цій території дислокувалася військова частина.

Читайте також: Вінниця готується спорудити перший в Україні сміттєпереробний завод. ВІДЕО

Як запевнили під час зустрічі представники Вінницької міської ради – заступник міського голови Микола Форманюк та директор департаменту комунального господарства та благоустрою  міськради Володимир Ніценко – у 2011 році відбулися громадські обговорення з приводу будівництва на території Людавської сільради сміттєвого комплексу. Тоді як представники сільських громад запевняли, що жодних обговорень у 2011 році не було.

Водночас Вінницька міська рада на запит Vежі надала фотографії, які були зроблені, за запевнянням чиновників, саме під час громадських слухань у 2011 році. У міськраді також стверджують, що їхній результат був позитивним та обіцяють невдовзі надати копію підсумкового протоколу.

Наразі ж міська рада дала для ознайомлення наступні документи, які дозволяють будівництво заводу:

 

Та насправді це було лише одне із неспівпадінь позицій, думок, які були озвучені представниками як громад району, так і Вінницької міськради. Позиція останньої полягала в тому, що в неї є всі дозвільні документи і право на будівництво сміттєпереробного комплексу. Тоді як представники громадськості Жмеринського району не вірять у достовірність документів і наводять спростування із наявних у них документів-висновків екологічної комісії обласної ради та екологічної прокуратури. Зокрема громада зазначає, що визначене будівництво завдасть непоправної екологічної шкоди, адже під зведення сміттєпереробного комплексу зрубали цінні породи дерев, а на території навколишніх сіл є підземне озеро прісної води.

Читайте також: “Поставити на місце” Калєтніка та не будувати завод у Людавці: що вимагали протестувальники від стінами ОДА. ФОТО

Жодні аргументи представників міської ради про те, що на місці зрубаних дерев посадять таку ж кількість нових, а саме будівництво спроектоване за сучасними європейськими нормами з високим індексом екологічності на багатьох присутніх не діяли.

Одна із найбільш поширених претензій, що звучала неодноразово від громадськості – полягала в тому, що будуватимуть не сміттєпереробний завод, а саме полігон для складування непотребу.

Розвінчував міф про сміттєзвалище пан Ніценко, який наголосив, що звозити сміття на територію комплексу до того, як збудують завод не збираються.

 • Якщо «ЕкоВін» почне сюди звозити сміття, то цієї ділянки для захоронення не вистачить навіть на два роки. Тому цього (звозити сміття, – ред.) ніхто робити не буде.

Взагалі вся передана земельна ділянка колишньої дислокації в/ч – це 148,8 га. Однак сміттєсортувальний комплекс займатиме територію 16 га, з яких 6,1 га – полігон ТПВ.  Папір, деревина, чорний та кольоровий метал, пластик, синтетичні матеріали тощо відправлятимуть на переробку. Органічні відходи перетворюватимуть на електроенергію, а ще частину відходів перероблятимуть на RDF-брикети для цементних заводів.

 • Будуть захоронювати лише інертні матеріали – будівельне сміття, жмих після ферментації, які не мають ніякого екологічного навантаження. Це приблизно від 10 до 30 відсотків, в залежності від технологій, тобто, що нам запропонує інвестор. Та ми його максимально зобов’яжемо, аби було найменше навантаження на захоронення.

Що стосується інвестора, то його ім’я наразі ніхто не розголошує.

 • Робота іде. Розглядаємо пропозиції, – каже Володимир Ніценко.
 • Є потенційний інвестор? – запитує депутат обласної ради Валерій Скрипченко.
 • Є, – відповідає пан Ніценко.

Відзначимо, що напередодні Володимир Миколайович розповів Gazeta.ua, що наразі ведуться переговори з потужною фінансовою корпорацією.

 • Хоча інвестором може стати і міська рада. Може, отримаємо такі кредити, – прокоментував чиновник.

Будівництво такого комплексу розраховане до 2021 року і вартуватиме 64,7 мільйонів гривень, з яких, за словами представників міськради, 20 мільйонів було виділено у 2017 році і вже освоєно 4,5 млн. Це вартість робіт з підготовки території під зведення того самого сміттєпереробного заводу, зокрема: облаштування дренажної системи для фільтратів, системи моніторингу підземних вод та біогазу, укладання бентонітових матів під складання відходів, будівництво адмінбудівлі тощо.

Однак представницька громадськість району не вірить в реалізацію саме такого проекту і хоче перевірити достовірність усіх дозвільних документів на будівництво.

Так, Віра Лученко, яка представилася експертом в складі робочої групи, що розглядала документи на відповідне будівництво ще в 2010 році, запропонувала також створити робочу групу й дослідити всі дозвільні документи, які є зараз у Вінницькій міській раді на будівництво такого комплексу. Адже, за словами Віри Федорівни, попередні документи були сумнівними і суперечливим. Головне, на думку пані Лученко, надати законності цій робочій групі, щоб потім можна було оскаржувати будь-яке рішення в суді.

 • Якщо роботи проводяться, то ми не маємо право їх заборонити проводити, якщо вони законні, – каже Віра Федорівна.

Не всім сподобалася така ідея, дехто з присутніх неодноразово протягом всієї зустрічі пропонував заблокувати будівництво.

Останнє слово взяв голова Жмеринської РДА Олег Легеза, який запропонував одразу після закінчення  зібрання разом із сільськими головами створити відповідну робочу групу:

 • Робимо робочу групу, вивчаємо питання. Потім ця ініціативна група звертається до суду з проханням припинити це будівництво.

Та фактом залишається те, що українські міста та села, в тому числі і Вінниччини, потерпають від сміттєвої проблеми вже не один рік. Тому підтвердження – розповідь представника Жмеринської райдержадміністрації Олега Матвієнка про ситуацію зі сміттям в населених пунктах району.

 • У нас в районі існує 32 полігони для складування твердих побутових відходів, з яких 30 – паспортизовані, але це дуже умовне значення. Адже вони не відповідають нинішнім екологічним нормам і чинному законодавству.

Нагадаємо, що 1 січня 2018 року вступила в дію законодавча норма про заборону захоронення неперероблених побутових відходів.

Як може виглядати майбутній переробний завод, його особливості та характеристики – у графіці, презентованій представниками Вінницької міської ради:

 

            

Позначки: , , , , , , , , , , , , ,

Автор: Валерія Жовтун

Поділитись публікацією
 • Zheka Zinovik

  Валерія Жовтун (автор матеріалу)…. можете прокоментувати відсутність в ТЕП (техніко-економічних показниках) об’єкту будівлі заводу чи сортувальної лінії? Якщо уважно прочитати ТЕП , кошторис то за 4 роки там буде лише сучасний полігон ТПВ і ВСЕ!!! Де завод. Яке сортування та знешкодження? Навіщо ця брехня? Невже важко говорити правду.
  Чекаю відповідей!

  • Валерія Жовтун

   Інвестора, який збудує завод ще немає/не називають, як і проектно-кошторисної документації. У вище наведеному документі за 2014 рік вказана територія полігону 6,1 га. За словами представників міськради, загалом мають використати 16 га під будівництво всього комплексу. Наразі протягом цих п’яти років робитимуть усі підготовчі роботи на території, в т. ч. і полігон, щоб, за словами тих же представників міськради, привабити інвестора розпочати будівництво сміттєсортувального заводу на цій території.

   • Zheka Zinovik

    Тобто це просто зараз іде підміна понять? Заввод навіть не починав проектуватись, екологічний вплив від нього ніхто не оцінював…. А полігон почали будувати… Взагалі то полігон ТПВ та сміітєпереробний завод це зовсім різні санітарно захисні зони…. Так само як і сміттєпереробний завод і сміттєсортувальна станція (в Стадниці є яскравий приклад). Як могли без оцінки екологічного впливу перспективної забудови сміттєпереробного заводу розпочати інвестиційні капіталовкладення з майбутнім проектуванням? Навіщо людям про завод (якого навіть в планах немає) розповідають? Це те саме, що засипати яму на дорозі щебенем з бітумом та показувати людям, що планується автобан…. але засипати треба зараз, щоб привабити інвестора…

    • Ланфилд

     В МБО передбачається будівництво заводу, запропонованою технологією переробки відходів міжнародними експертами. Проект передбачає влаштування всієї необхідної інфраструктури для такої технології. Наступний етап будівництво заводу. В цілому це буде комплекс. Порівняти дорогу з таким комплексом це все одно що велосипед з літаком.

     • Zheka Zinovik

      Ви не помилились? МБО (містобудівні умови та обмеження)? Тобто отримані МБО для будівництва заводу, а по факту пройдено експертизу та отримано дозвіл на будівництво полігону ТПО? Нічого не плутаєте? Якщо те, що ви озвучили, вірно то це взагалі ні в які рамки не лізе… Є підстава тоді вважати озвучені ТЕП в МБО невірними та є можливість іх відкликання. Якщо мало бути в декілька черг будівництво, то згідно ДБН (проект розробляється на всі черги і проходить експертизу разом). Якщо ж озвучено в МБО завод, а по факту його немає то знову ж таки шахрайство.
      І до речі “запропоновувану технологію міжнародними експертами” можете десь в проекті показати? Де вона технологія переробки В ПРОЕКТІ?
      Перетворення сміття на електроенергію без спалювання – складна технологія. Озвучені “ефемерні
      майбутні” ферментатори-газгольдери працюють лише на певних видах сировини ефективно – на інших з великими енергозатратами…
      Де екологічна оцінка можливого спалювання сміття для виробництва електроенергії? ОЦІНКА робиться до початку будівництва!!! ДЕ ОВНС для сміттєпереробного заводу (а не сортувальної станції)???
      Ви не уважно читаєте, що я написав.
      “Як могли без оцінки екологічного впливу перспективної забудови сміттєпереробного заводу розпочати інвестиційні капіталовкладення з майбутнім проектуванням? Навіщо людям про завод (якого навіть в планах немає) розповідають?”
      До речі це ви добре про МБО згадали потрібно буде запит зробити що там прописано.

     • Zheka Zinovik

      І якщо вже на те пішло то читаємо Експертний звіт….

      ТЕП (техніко економічні показники)
      Площа полігону – 6.1 га
      Потужність – 631 000 м3 (в презентації 441 000 м3/рік вже не ліпиться…)
      Термін експлуатації – 5.2 роки

      За 5 років напхають в нього сміття, закриють за відсутності інвестора, і далі будуть казочки розказувати.