«Я малюю магію»: у Вінниці старовинними символами розмалювали гігантську писанку. ФОТОРЕПОРТАЖ

Майже півтораметрова гіпсо-полімерна писанка в самому центрі Вінниці стала результатом спільних старань митців, учнів художніх шкіл, закордонних гостей та звичайних вінничан. 

Сьогодні на Майдані Незалежності було облаштовано справжній творчий майданчик – у місті триває арт-проект «Пасхальні візерунки» у рамках фестивалю «Великоднє диво».

 

Перед Великоднем вінницькі майстри розмалювали кілька велетенських писанок, а честь прикрасити ще одну – випала усім бажаючим.

– Основою нашою традиційної подільської писанки є чорний колір – символ чорнозему, багатства, родючості землі та добробуту, – розповідає Юлія Васюк, майстриня організації «Етномайстерня Коло». – Нанесені знаки – старовинні та архаїчні, які дійшли до нас ще з прадавніх часів і тепер часто застосовуються наприклад в килимарстві, вишивці.

 

Також за словами Юлії Власюк, велике значення мають форми та лінії. Наприклад, ромбовидні фігури значать землю та родючість. Окремої уваги вартує символ, схожий на зірку – подільська рожа.

– Цей знак окрім того, що є дуже красивим, він несе позитивну енергію та сприяє. Але у принципі, точне значення важко назвати, бо деякі символи ще є недостатньо дослідженими. Відтак, ми опиралися наприклад на розповіді бабусь, дослідження писанкарок подільських і з усієї України.

Голова громадської організації «Етномайстерня Коло» Наталія Сентемон також розповіла, що орнамент було взято з книги писанкарки з Вінниччини Марини Верхової, а отже орнамент є автентичним.

 

Одними з перших розписувати велетенську писанку прийшли іноземні гості. Щоправда, з ними поспілкуватись не вдалося.

Натомість говіркими були діти. Вони щосили намагалися дістатися до верху писанки, стаючи навшпиньки.

7-річний Артем завзято розмальовує та каже, що вважає себе справжнім художником.

– Я вдома малюю, дуже. Ну а писанки чи малюватиму? Ну може, – каже хлопчик. – Взагалі я – справжній художник, бо мама від моїх картин ледь не втрачає свідомість.

– А що ж ти малюєш?

– Магію, – серйозно каже Артемко і продовжує малювати.

Натомість дівчата кажуть, що вдома разом із батьками розмальовуватимуть писанки – справжні та дерев’яні.

– Мама купила писанки, а моя задача – їх прикрасити, – каже 7-річна Полінка.

Діти зосереджено виводять лінії та стараються не відволікатися на жодні сторонні речі. Відтак, майстрині тільки іноді виправляють деякі «промахи» малечі. «Діти мають змалку знати і любити те, що є рідним» – сказала одна з матусь.

Зазначимо, що на Майдані Незалежності писанки експонуватимуться до 11 квітня.

Читайте також: “100+6 писанок”: вінницькі пластуни навчатимуть писанкарству напередодні Великодня

Коли у Вінниці освячуватимуть паски: розклад блогослужінь у храмах міста

Фото Ольги Мірошниченко

Автор: Юлія Плахтій

Журналіст

Поділитись публікацією
Вгору