× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Вінницька історія УПА: у Трибухівському лісі вшанують пам’ять повстанців

5 червня у Трибухівському лісі проведуть акцію «Вшанування пам’яті воїнів УПА на Вінниччині».  У програмі заходу, неподалік місця захоронення, – розповіді про рух опору в області та повстанські пісні.

За словами співорганізатора заходу Михайла Бардина, про те, що УПА діяло на території Вінниччини – маловідомі сторінки історії.  Приміром, загибель сотні Шуляка – це чи не єдина згадка про активні дії підрозділів УПА.

Дізнавшись від очевидців тих подій місце захоронення, у 2008 році там встановлено пам’ятний хрест.

  • Насипали символічну могилу, встановили грабовий хрест, згодом його замінили на великий березовий, а потім – на металевий і меморіальну дошку встановили. Щороку, як мінімум двічі на рік 5 червня та 14 жовтня приходимо сюди, щоб вшанувати пам’ять, – каже літинський краєзнавець, співголова новоствореної організації «Братство Кипорового Яру» Валерій Кривий.

А почалося все із газетної замітки. У місцевого організатора народного руху в районі Івана Бурлаки (1928 року народження) збереглася ще колись куплена газета в якій були надруковані матеріали з архівів КДБ в тому числі і про загибель сотні Шуляка.  Трибухівський ліс був місцем постою рейдуючого відділу УПА-Південь під командуванням сотенного Шуляка. Саме 5 червня 1944 року близько сотні повстанців прийняли нерівний бій з чекістами другої роти 189 окремого стрілецького батальйону НКВС, підсиленої взводами станкових кулеметів та 80-міліметрових мінометів. У ході сутички 75 енкаведистів було вбито та 50 поранено, із числа упівців 67 бійців загинуло, 20 поранено, одного взято в полон.

Однак із енкаведистською статистикою загиблих  Валерій Кривий не згодний і, спираючись на слова очевидців та деякі документи каже, що «ворог» втратив всього п’ять бійців.

А от як все відбувалося неподалік села Трибухи розповіла вже покійна баба Наталка.  На момент трагічних подій їй було 32 роки.

  • Трійця, 44-й рік люди збираються на кладовище відвідати могили рідних. Зненацька в лісі починається стрілянина, вибухи. Ця “війна” 5 червня тривала кілька годин, хоча здавалося 20 березня було визволення. Після того бою у село зайшли енкаведисти і всіх, хто міг ходити погнали до лісу, аби побачити чи не впізнає, хто кого і не видасть криком, сльозами. Баба Наталка казала, що бачила шматки тіл на деревах, а біля пенька, обліпленого варениками, лежала гарна дівчина з довгим волоссям, яку запам’ятала на все життя. Тоді загинуло 64 хлопця і три дівчини, – переповідає спогади баби Наталки Валерій Кривий.

Цікаво, що пам’ятний хрест стоїть трохи подалі від того місця, де поховані повстанці.  Знову ж таки за словами очевидці, їх було заборонено ховати.

  • Це був військовий злочин, тому люди боялися ходити до лісу, аж поки загін, який пробув там ціле літо, не покинув село. І тільки тоді, коли люди почали ходити за малиною та опеньками, – позакопували і рештки тих, кого познаходили, – каже Валерій Кривий.

Організатори заходу – новостворене «Братство Кипорового Яру» – запрошують усіх охочих. Початок – 12:00 і триватиме акція протягом двох-трьох годин.

Місце проведення: Трибухівський ліс, що на межі Хмільницького та Літинського районів, біля пам’ятного знаку повстанцям.

Від літинського автовокзалу до місця проведення буде курсувати мікроавтобус. Додаткову інформацію можна дізнатися за телефонами: 097-519-77-95, Валерій Кривий (Літин), 067-482-83-16, Михайло Бардин (Вінниця).

Фото uamodna.com

Автор: Валерія Жовтун

Поділитись публікацією
Вгору