× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Війна за мить до перемоги: на ставці Гітлера влаштували реконструкцію боїв травня 1945-го. ФОТОРЕПОРТАЖ

Сьогодні, 8 вересня, поблизу Вінниці, на території колишньої ставки Гітлера, влаштували військово-історичну реконструкцію одного з епізодів Другої світової війни. Сотні глядачів спостерігали за тим, як близько двохсот реконструкторів відтворювали бій за німецьке місто Вісмар. 

На початку вересня в Стрижавці вже традиційно влаштовують фестивалі військово-історичної реконструкції “Жива історія”, що присвячені подіям Другої світової війни. Цьогоріч, як і в попередні роки, дійство відбувалось на території колишньої ставки Гітлера “Вервольф”.

Ще з 10-ї години ранку туди почали з’їжджатись глядачі. Прогулюючись територією “Вервольфу” можна було натрапити на табори німецьких військ, Червоної армії, Української повстанської армії, сил союзників. Серед останніх траплялись як американці з англійцями, так і поляки та, навіть, шотландці в традиційному одязі – кілті. 

Варто зазначити, що для реконструкторів подія розпочалась вчора, 7 вересня. Тоді учасники заїжджали на територію ставки та облаштовувались. Тоді ж почали діяти табори, що представляли різні сторони протистояння. 

Подія стала реконструкцією боїв за німецьке місто Вісмар на початку травня 1945 року. Тоді, в напрямку міста із заходу просувались союзницькі британські та американські війська. 2 травня вони здолали опір німців поблизу міста Гаденбух і зайняли Вісмар. Того ж дня зі сходу до міста увійшли частини 2-го Білоруського фронту. Організованого опору від німецьких частин вже не було, проте подекуди вони намагались атакувати за підтримки бронетехніки. До 5 травня опір повністю припинився, а 7 травня відбулась зустріч британського фельдмаршала Монтгомері та радянського маршала Рокоссовського. Варто зазначити, що реконструювався саме умовний бій, який міг би відбуватись за описаних вище умов. Втім, як зазначили організатори, він був максимально наближений до реальності.  

Реконструкція умовного бою розпочалась після опівдня. Відповідно до сценарію, залишки німецьких з’єднань були атаковані силами союзників. Після короткої перестрілки до німців підійшли підкріплення, внаслідок чого союзники програли бій. 

Невдовзі на полі бою з’явились частини Червоної армії і знову зав’язалась інтенсивна та тривала перестрілка. Зрештою, після спроби наступу радянських підрозділів та союзників, “полягли” всі учасники бою. 

За словами керівника ГО “Жива історія” Віталія Головенька, в події взяли участь близько 200 реконструкторів з України, Польщі, Чехії та Молдови

– Я оцінюю все виключно з точки зору глядачів, – ділиться враженнями Віталій. – Якщо глядачів пройняло, то ми зробили все правильно. Підійшла до мене одна бабуся і каже: “Дякую, що ви це робите. В мене всередині все стислось, коли я це побачила”. Оце оцінка.

Він також зазначив, що глядачів з кожним роком стає все більше. 

– Я певен, що більшість вінничан хотіли б це побачити, але, на жаль, ми не можемо дозволити собі рекламу та значно більший масштаб події. Це все робиться власним коштом без будь-якого додаткового фінансування. Кожен набій, яким сьогодні стріляли, був куплений конкретною людиною, яка ним, власне і стріляла. Вони приїхали зі своїми одностроями, зі своєю зброєю, навіть техніку заправляють самостійно, – розповідає Віталій. 

Фото Марини Сербінович

 

 

 

 

Читайте також: Не вижив ніхто: на ставці Гітлера відтворили бій між нацистами, УПА та “червоними”. ФОТОРЕПОРТАЖ

Читайте також: Ставка “Вервольф” під Вінницею: місце, де Гітлер втратив ґлузд

Автор: Микола Геркалюк

Поділитись публікацією
Вгору