У Вороновиці за 300 тисяч євро реконструювали палац Грохольських-Можайських. ФОТО

Уже 9 червня у Вороновиці, що за 25 кілометрів від Вінниці, урочисто відкриють відреставровану пам’ятку архітектури місцевого значення – палац Грохольських-Можайських.

Гроші на реконструкцію будівлі – 300 тисяч євро – було надано в 2015 році у якості гранту Європейським Союзом в рамках проекту “Туризм – запорука динамічного соціально-економічного розвитку громад”.

На початку реконструкції за грантові гроші передбачалось оновити фасад, замінити близько 100 вікон та всі двері. Однак, з початком реставраційних робіт підрядником була знищена унікальна ліпнина, яка була виконана в вигляді різних черепів великої рогатої худоби. Ліпнину раніше було обіцяно демонтувати та передати до музею. Тоді завідувач сектору охорони культурної спадщини управління культури і мистецтв Вінницької ОДА Михайло Потупчик повідомив, що станом на червень 2016 рік роботи призупинено.

Однак, як повідомляє Vinbazar.com, згодом у тому ж році роботи було продовжено, а також повністю відновлено ліпнину та оздоблення фасаду. Замовником робіт виступила Вінницька районна рада, а виконавцем – компанія “МУР” із Вінниці.

  • Повністю замінено вікна, двері, оновлено фасад, ліпнину. Але всередині жодних робіт не проводилося – грант був виділений саме на зовнішній ремонт і реконструкцію палацу, – повідомляє Віктор Дем’яненко, директор Вороновицького музею авіації та космонавтики.

Проте, за його словами, кошти на внутрішніq ремонт шукати таки планується. Зараз же кипить робота, аби встигнути до відкриття. Адже до 9 червня біля палацу мають ще бути встановлені ліхтарі та лавки.

ДОВІДКА

У 70-х роках XVIII століття Францішек Ксаверій Грохольський сприяв будівництву на місці старого маєтку великого палацу. Палац було побудовано в стилі раннього класицизму, в 1770–1777 роках. Стилістика будівництва запозичені із італійської архітектурної доби Андреа Палладіо — палаци з легко вигнутими бічними крилами. Автором проекту став архітектор Лоренц Гедон.

Онук Франциска Горохольського – Адольф – був учасником Листопадового повстання 1831 року, яке закінчилося поразкою. Як покарання його заслали до Сибіру, але через кілька років – звільнено, після чого Адольф зумів зберегти маєток від конфіскації. Після смерті Адольфа палац перейшов до його брата Людгарта, учасника нового польсько-визольного повстання 1863 року, після якого російський уряд конфіскував садибу у Вороновиці. За новим законом російського уряду від 1865 року маєтки в Україні мали право купувати тільки російські підлеглі. Так палац у Вороновиці придбав Микола Можайський (брат Олександра Можайського – винахідника першого у світі літака Можайського). Таким чином за часів СРСР частка приміщень палацу використовувалась як школа, частка — як музей історії авіації.

Нині палац носить назву Грохольських-Можайських – на честь його колишніх володарів.

Фото – irp.vn.ua, wikimapia.org

Автор: Віталія Мазур

Журналіст

Поділитись публікацією
Вгору