× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

У Вінниці відбудеться міжнародний фестиваль «Острів Європа», який покаже камерну літературу та дух міста

Фестиваль «Острів Європа» планує зібрати у Вінниці непересічних письменників, діячів мистецтва та інтелектуалів з різних куточків континенту на спільну розмову про Європу як острів, де можна відчути присутність Іншого на єдиній території – географічній та психологічній. 

Особливістю фестивалю стане залучення унікальних урбаністичних «острівців» у різних точках Вінниці, прив’язаних до атмосфери літературності.

15-17 червня 2018 року у Вінниці на різних локаціях міста відбудеться фестиваль «Острів Європа» (Europe Island) – мистецький проект, покликаний артикулювати літературу минулого й сьогодення, вкорінену в ментальному світі європейської цивілізації.

– Окрім літераторів, ми також плануємо залучати музикантів, перформерів і театралів, адже працюємо і з прозою (яка добре промовляється), і з поезією (яка добре співається), і з драмою (яка добре виконується), – розповів Vежі директор фестивалю, голова ГО “Культурний кампус” Олександр Вешелені.

За словами організаторів, Вінницю вони обрали невипадково, адже з часів свого заснування місто спершу було фронтиром модерної Європи, а згодом стало точкою «золотого перетину» історичних, культурних та економічних шляхів.

Митці, народжені цим простором (Михайло Коцюбинський, Ігор Костецький, Василь Стус та багато інших першорядних імен, яких прагне актуалізувати фестиваль), сформувалися як ментальні європейці саме на берегах Південного Бугу, органічно влившись у світові мистецькі рухи своєї доби. Так само і в ХХІ столітті Вінниця прагне стати майданчиком налагодження мостів між Сходом та Заходом, традицією та інновацією, індивідуальними голосами та відчуттям спільноти.

Зустріч Українського інституту книги з перекладачами

Особливістю фестивалю є залучення унікальних урбаністичних «острівців» у різних точках Вінниці, прив’язаних до атмосфери літературності. Тут відбуватимуться літературні читання, дискусії інтелектуалів, перформанси та концерти, виставки й екскурсії, наповнюючи простір міста новими сенсами та видобуваючи з нього його органічні контексти.

Відвідувачі фестивалю зможуть відчути атмосферу «літературного безвізу», який органічно поєднуватиме європейських митців з їхніми українськими колегами – доводячи понад столітню традицію інтегрованості української культури в континентальні й світові тенденції.

 – Попередньо заплановано 7 локацій, на деяких з них літературні читання або ж взагалі мистецькі події проходитимуть вперше. Усі вони так чи інакше є носіями “духу міста”, і для нас дуже важливим є привернення уваги до їх первозданної, недоторканої краси й атмосфери – байдуже, чи вона створена композицією дерев, чи формами архітектури, здатної розповідати історії цілих поколінь та епох. У цьому сенсі ми прагнемо бути фестивалем культурних ландшафтів, яких Вінниці якраз не бракує, але їх постійно потрібно актуалізувати або ж відкривати заново, – розповідає  Вешелені.

У фокусі фестивалю будуть ті контексти й автори, які репрезентують «малі» мови та «камерні» літератури, що знаходяться поза мейнстримними течіями. Також серед гостей будуть літератори, пов’язані тематикою й особистою історією з багатокультурними регіонами України.

– Я впевнений, що  вінничани й вінничанки люблять, коли простір міста оживає через мистецтво – особливо в літню пору, коли якраз менше заходів проходять у місті. Усі, хто хочуть почути міркування інтелектуалів, людей, котрим є що сказати про локальну і спільну історію та реалії Європи, про місце України в континентальних процесах, про голос Іншого (але аж ніяк не Чужого), будуть приємно здивовані кожним заходом – а серед них будуть і такі, що мають більш “легку” форму подачі, фактично релаксаційну. Недарма ми говоримо про ідею “літературного безвізу” – коли ти можеш здійснити уявну мандрівку без кордонів, насолоджуючись і формою, і змістом, і людьми, які є носіями культури та історії, а ще можуть відкрити для нас нові грані світу, в якому ми живемо.

Організатори фестивалю: громадська організація «Культурний Кампус», Вінницька міська рада та Вінницький літературно-меморіальний музей Михайла Коцюбинського.

Довідка:

«Острів Європа» – літературний проект, заснований українськими літераторками Катериною Калитко й Анною Вовченко у 2015 році. Проект покликаний артикулювати здобутки «малих» та «камерних» літератур Європи (Центрально-Східна Європа, Балкани, Середземномор’я та інші регіони, а також творчість мігрантів) та їхній зв’язок з українським історико-культурним контекстом. Реалізував події в рамках Форуму видавців у Львові, Міжнародного фестивалю «Книжковий Арсенал», Міжнародного фестивалю оповідання «Intermezzo».

Фото надані Олександром Вешелені та з офіційної сторінки фестивалю у Фейсбуці 

Автор: Марина Однорог

Поділитись публікацією
Вгору