× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

У Вінниці розробляють Стратегію інтеркультурної інтеграції міста

Вінниця долучилась до ряду міст України, де впроваджується Програма Ради Європи «Інтеркультурні міста». Наразі створюється робоча група з числа представників нацменшин, влади і активістів, яка розробить Стратегію інтеркультурної інтеграції міста.

До мережі інтеркультурних міст Вінниця увійшла у 2016 році, коли міським головою Сергієм Моргуновим було підписано відповідний Меморандум з представником Ради Європи Ксенією Рубікондо.

Під поняттям «інтеркультурне місто» Євросоюз розуміє поліс, де враховується ідентичність кожної нації яка там мешкає, та її успішне влиття в життя громади.

-«Інтеркультурні міста» (ICC) – це Програма Ради Європи, започаткована у 2008 році – розповідає  координатор у Вінниці Програми “Інтеркультурні міста” , менеджер проектів КП “Інститут розвитку міст” Юлія Кашпрук. – До міжнародної мережі входить 126 міст з 30 країн світу. Італія, Іспанія, Норвегія, Португалія та Україна мають свої національні мережі.

Єдність у розмаїтті

Інтеркультурне місто – це місто де проживають люди різних національностей, походження, носії різних мов, традицій та релігій. Таке місто має стратегію та інструменти для роботи з різноманітністю. Воно заохочує «змішування» та взаємодію між різними етнічними групами в міському просторі.

– Інтеркультурність сприймається як процес, який спрямований не на розвиток того чи іншого національного товариства, що є у місті, а на створення платформи спільного розвитку усіх національних культур міста, – пояснює Юлія Кашпрук.-  Програма ЄС підтримує втілення нової моделі управління етнокультурним розмаїттям. Ця модель заснована на усвідомленні поняття переваги різноманітності: сприйнятті національних меншин, переселенців та мігрантів як ресурсу, а не як групи, що лише потребує підтримки.

В рамках реалізації Програми Ради Європи «Інтеркультурні міста» у Вінниці формується  робоча група з числа представників місцевих національних меншин, департаментів міськради і активістів, яка розроблятиме протягом 2018-19 років Стратегію інтеркультурної інтеграції Вінниці.  Як одна із ініціатив – створення у Вінниці інтеркультурного центру, де усі бажаючі зможуть ознайомитись з культурою усіх національностей, які проживають у місті.

Мелітополь і Павлоград – як зразок інтеркультурного майбутнього Вінниці

Свою роботу по впровадженню європейської Програми «Інтеркультурні міста» у Вінниці почали не на порожньому місці. За орієнтир узято досвід Мелітополя, який долучився до Програми у 2008 році і був пілотним містом України по її впровадженню. Також вивчається напрацювання Павлограда, який у даному напрямку діє з 2011 року.

– Мелітополь робить усе можливе, щоб про це місто, в якому живе понад 90 національностей, знали по всій Європі і по всьому світу, – розповідає Юлія Кашпрук.  – У місті, за підтримки понад 15-ти національно-культурних товариств, відкрито сайт українською та англійською мовами «Ми – Мелітополь». Це єдиний сайт в Україні, де регулярно з’являється інформація про життя національних громад у містечку. У Мелітополі часто проводять фестивалі національних культур, також місто бере активну участь у міжнародних конференціях, присвячених культурній політиці та міжкультурному діалогу.

В Павлограді, наприклад, за період існування Програми «Інтеркультурні міста», більш ніж 108-тисячна громада цього міста провела велику кількість ініціатив з інтеркультурного розмаїття. Це і створення “Інтеркультурної вітальні”,  і реалізація спільного  україно-шведського проекту “Подолання стереотипів — запорука довіри та надії”. Завдяки останньому у місті створено Центр молодіжного спілкування “Позитивний Павлоград”, який успішно працює, молодіжний центр “Фундук” Палацу творчості дітей та юнацтва тощо.

Однією з активних та яскравих практик плідної взаємодії є співпраця з ромською громадою. В місті мешкає понад 3 тисячі ромів. В 2012 році, вперше в історії циганської громади, вони об’єдналися для створення громадської організації “Амаро Кхер”. За  цей час стали традиційними: щорічні фестивалі ромської культури у День ромів (8 квітня); ромські вокальні ансамблі “Бахтале” та “Чергеня” — постійно беруть участь у міських святкових заходах та акціях. “Амаро Кхер” — активний учасник соціальних, благодійних, волонтерських ініціатив в місті. Рішенням сесії міської ради в цьому році для роботи цієї громадської організації було надане у безоплатну позичку приміщення комунальної власності. Голова громадської  організації Кертулай Огли — член Громадської ради міста. Прес-секретар “Амаро Кхер” — Біляна Саловатова — член молодіжної ради Павлограда.

Автор: Сергій Стриж

Поділитись публікацією
Вгору