У Вінниці палили шини біля СБУ: вимагали відпустити затриманих блокадників. ФОТО, ВІДЕО

В ніч з 13-го на 14-те березня понад сотня активістів, прихильників блокади окупованих територій, пікетували будівлю вінницького СБУ, що на вул. Грушевського, 27. Вони вимагали випустити затриманих на блокадному редуті на станції “Кривий Торець”, що в зоні АТО.

Акцію розпочали з 20:00 – після повідомлення про розгін редуту, до будівлі Служби Безпеки зійшлися кілька десятків місцевих громадських активістів, переважно представників вінницького штабу блокади ОРДЛО. У координації з активістами з інших міст та з центральним Штабом блокади, вони передали звернення працівникам служби, у якому вимагали до 10:00 випустити усіх затриманих в зоні АТО.

В іншому разі активісти обіцяли провести повторну акцію в центрі місті вже наступного дня, під час якої не виключали перекриття центральних доріг.

Під час спілкування з активістами, хтось з працівників СБУ кинув докір, мовляв це акція “щоб попіаритися”. У відповідь учасники пікетування поклали перед вїздом до установи кілька автомобільних шин та запалили їх.

До приміщення СБУ почали стягувати додаткові сили поліції та патрульних, однак на пікет також прибувало все більше людей. На площі перед будівлею встановили колонки та мікрофон, поки організатори вирішували, як діяти далі, присутні на мітингу переповідали один одному новини з Києва та з інших міст. Приблизно в цей же час з’явилася інформація про те, що частину затриманих нібито вже випустили, однак із затриманими вінничанами – яких серед усіх 43-ох нібито було семеро – так і не вдавалося зв’язатися, аби перевірити інформацію.

Поруч з цим шини вже поволі догорали, поступово наближалася 23:00. Організатори повідомили присутнім, що з цього часу їхні дії можуть бути розцінені як порушення громадського порядку: зокрема через використання звукопідсилюючої апаратури поруч з житловими будинками. На цю репліку з мікрофону частина натовпу розсміялося, хтось вигукнув: “Ти боїшся адмінпротоколу?”.

Однак за п’ять хвилин до одинадцятої один з організаторів повідомив пропозицію центрального штабу блокади: сьогодні розійтися. Проте у випадку, якщо до 10:00 наступного дня усі затримані блокадники не будуть випущені – зібратися о 13:00 біля стін ОДА на “серйозну розмову” з представниками влади. Таку ідею чоловік з мікрофоном намагався поставити на “голосування” присутніми. Проте ще до “закінчення процедури” до мікрофону підійшов інший чоловік, який  запропонував лишатися біля воріт СБУ до моменту, поки не випустять усіх затриманих.

  • Зачем тогда было вообще собираться? Нужно стоять до конца, чтобы здесь постоянно было движение, чтобы они видели серезность намерений. Если сейчас разойдемся – завтра уже никто не придет!

Йому намагався опонувати попередній спікер, однак з натовпу ставало все більше вигуків на підтримку варіанту “залишитися”. Мікрофон взяв молодий хлопець, який припустив, що в будній день в обід до ОДА прийде значно менше людей, інша жінка сказала, що “якщо розійдемося – значить це дійсно буде лише піар-акція”.

 

Саме в цей момент до учасників мітингу прибуло “підкріплення”: троє волонтерів з Хмільника, які приїхали на пікет.

  • Треба лишатися тут, поки всіх не випустять: до ранку, або й довше. Там не тільки хлопців затримали, але ще й волонтерів не пускають. Треба гуртуватися!

Зрештою, організатори влаштували нараду прямо біля колонок, а учасники пікетування дещо роззосередились по невеликій площі: хтось відходив далі на перекур, інші йшли за кавою або просто розбивалися на групки та спілкувалися. Ще через 15 хвилин ініціатори мітингу запропонували усім бажаючим – лишитися, іншим – прийти завтра на пікетування ОДА.

Щоправда, на цьому місці знову виникли суперечки: частина мітингарів пропонувала замість ОДА пікетувати СБУ адже “саме вони затримали хлопців”. Інші ж наполягали саме на варіанті з ОДА, позаяк там протест зможе побачити більша частина вінничан. До мітингу приєдналися кілька місцевих депутатів і лідерів вінницьких осередків політичних сил.

 

Хтось підвіз металеву діжку і ще трохи шин. Їх знову запалили – стало світліше і дещо тепліше, в небо полетіли розсипи іскор, запахло багатьом знайомим майданівським ароматом, а вздовж вулиці розтягнулася сиза “димка” від гумового вогнища.

До багаття підійшло ще кілька поліцейських на чолі зі своїм керівником Юрієм Педосом та представниками СБУ.

Правоохоронці намагалися переконати пікетувальників не палити шини, тому що ніч і дим йде у вікна мешканців будинків, розташованих поруч. Пікетувальники гасити полум’я відмовлялися, частина з них спробувала відтіснити поліцейських від шин, хтось спробував кинути ще одну шину у вогонь, виникла невелика сутичка, яку швидко припинили.

 

Педос мусив відійти з підлеглими подалі від джерела полум’я. Зрештою, кілька шин до костру таки докинули.

   

До місця пікету в цей час приїхав пожежний автомобіль: МНСники нібито мали намір проїхати ближче до акції та загасити шини. До рятувальників відразу висунулася група активістів і пояснила, що гасити шини не дадуть.

В оточенні близько десятка активістів молоді пожежні пояснили, що не зобов’язані гасити те, що палає на дорозі, тільки будівлі. “Ми туди їхати не будемо, якщо не хочете. Ми там собі на дорозі просто станемо та й усе”, – сказав трохи зляканий хлопець у формі МНС.

Ближче опівночі слово взяв заступник начальника вінницького СБУ. Він звернувся до присутніх з проханням припинити акцію, позаяк вимоги її учасників вже виконані:

  • Частину затриманих вже відпустили, інших відпустять у найближчі кілька годин. Ви досягли своїх вимог, тому акцію тут можна завершувати. Тим більше, що ми на це жодним чином вже не впливаємо.

Один з активістів паралельно повідомив, що раніше затриманого на редуті земляка з Калинівки дійсно вже випустили. З іншими ж поки немає зв’язку.

  • Справа в тому, що вони знаходяться по різних відділках, тому це не відбувається одночасно, – пояснив правоохоронець.

Після цих слів протестувальники дещо розгубилися: як бути? Зрештою, частина таки вирішила лишатися до ранку – невдовзі обіцяли підвезти дрова.

Фото та відео Андрія Завертаного

Автор: Андрій Качор

Головний редактор Vежі

Поділитись публікацією
Вгору