× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

“У Вінниці має з’явитися людина майбутнього – ми дамо їй повітря, щоб дихати”: відбулася презентація Air ГогольFest. ФОТО

“Це буде вирій драматургічних подій. У ньому десь хтось зможе навіть отримати катарсис” – так стисло пояснюють, що очікувати від фестивалю AirГогольFest його організатори та натхненники, які сьогодні провели презентацію “тизеру” або ж “демо-версії” фесту, який відбудеться вже цього листопада у Вінниці на території заводу “Кристал”.

Презентація в “Артинові”, як і очікувалося, почалася досить незвично: на сцені креативного простору у брендованій футболці всівся… Гоголь. Точніше – молодий чоловік у масці Миколи Васильовича. Він кілька хвилин майже в повній тиші глибоко та шумно дихав. Коли ж чоловік зняв маску – з’ясувалося, що і без неї він не надто відрізняється від оригінального Миколи Гоголя.

Зрештою, до нього приєдналися решта організаторів вінницького “ГогольФесту”: очільник департаменту культури ВМР Максим Філанчук, проектний менеджер AirГогольFest Олександра Тарас, директор ГогольFest’у Максим Демський. А ще – очільниця Благодійного фонду “Подільська громада”, котрий є одним з партнерів фестивалю Леся Найчук та представники як вінницької, так і київської команди найвідомішого українського фестивалю сучасного мистецтва, який входить до ТОП-20 кращих фестивалів Європи.

 – Ми не варяги, які приїхали до Вінниці і намагаємося тут реалізувати свої або привезені проекти. Наша задача – здійснити колаборацію з місцевими активістами, митцями, владою та місцевим контентом, – сказав директор ГогольFest’у Демський, розпочинаючи презентацію.

За його словами конструкція фестивалю складається з трьох елементів: education (навчання), production (виробництво), presentation (презентація). Сам фестиваль матиме кілька головних складових: театральну, музичну, візуальну, освітню, а також дитячу і нічну програми.

Організатори пояснюють, що наразі готовий лише “скелет програми”, тож навіть на цьому етапі до фестивалю можуть долучатися місцеві митці, контактуючи з кураторами відповідних напрямків. Водночас десант завезених артистів, котрі візьмуть участь у фестивалі – справді вражає.

Театральна частина

Родзинкою театрольної складової стане показ вистави самого Влада Троїцького “Парадокси злочину” – це драма абсурду з елементами, чимось схожими на творчість Квентіна Тарантіно, у поєднанні з трактатами класичних філософів.

Друге тема – це копродукція, яка зараз відбувається між українськими акторами і німецькими режисерами. Проект реалізується за допомогою інструменту “Резиденція”: ідеться про формат, коли протягом тривалого часу різні артисти поєднуються в одному просторі і виробляють певний продукт.

У межах фестивалю організатори обіцяють “театральні екскурсії”, завдяки яким можна буде долучитися до “партисипативного перфомансу”, під час якого глядач зможе вплинути на хід подій, а не лише спостерігати ззовні. Потрапити на такі екскурсії можна буде за попередньою реєстрацією.

 

Музична частина

Музична “сцена” фестивалю передусім буде представлена відомими проектами DakhDaughters та “ЦеШо”.

DakhDaughters – це інтелектуальне кабаре, котре обїздило з концертами всю Європу та працює в спільних проектах з різними європейськими театрами. У Вінниці DakhDaughters презентує свою нову програму, яка за збігом обставин має назву “Air”.

Також в рамках вінницького фестивалю виступить ляльково-соціальне кабаре “ЦеШо”, яке зараз перебуває в турі по США і дасть там 15 концертів. “Цей проект формує імідж України за кордоном. Вінниця буде першим містом, в якому вони дадуть концерт після повернення з американського турне”, – кажуть організатори.

 

Візуальна частина

Куратором візуального напрямку буде відомий вінницький художник Олександр Никитюк з “Лабораторії актуальної творчості”. Ідеться про серію виставок, візуальних проектів, колажі, інсталяції, відеоарт. Також будуть представлені традиційні художники.

 – У Вінниці багато молодих художників, цей фестиваль дасть нам можливість познайомитися з молодими вінницькими митцями, а їм – заявити про себе. Тому дуже багато очікувань від фестивалю і перед нами стоїть дуже багато складних завдань”, – говорить Никитюк.

Окрім того на фестивалі буде також перформативна вулична програма – нею опікуватиметься молодий представник “вінницької команди” AirГогольFest’у Андрій Барчук.  “Моє бачення, що за останні два роки в нас з’явилося більше свіжого повітря і зараз його з’явиться ще більше. Вінниця вже готова до таких речей, Вінниця чекає цього вже кілька останніх років”,  – говорить Андрій.

 

Яке завдання фестивалю?

Куратор міжнародної програми фестивалю Андрій Палатний підкреслює: організатори ставлять перед собою мету створити певний простір і територію, де можна поспілкуватися, обмінятися думками та взаємодіяти між собою та з простором. “Ми даємо платформу, де ви зможете взаємодіяти в дуже незвичній атмосфері, Адже “Air – це те, чим ми дихаємо в прямому і переносному сенсі”, – говорить Палатний. А директор Демський додає: “Це буде вирій драматургічних подій. У ньому десь хтось зможе навіть отримати катарсис”.

– Це певна технологія, завдяки якій відбувається наша з вами взаємодія і за допомогою неї кодуємо наше майбутнє”, – зазначає Андрій Палатний.

Організатори анонсували, що “відчути присутність фестивалю в місті” можна буде вже протягом всього місяця до його офіційного відкриття на “Кристалі”. Ідеться про різноманітні вуличні перфоманси, однак про які саме – організатори наразі не уточнюють.

 

Де, коли і скільки коштуватиме

Фестиваль розпочне свою роботу 17 листопада з 12:00 на території заводу “Кристал” на вулиці 600-річчя. “Ідеться про правий вхід на територію заводу. Разом з вулицею і ангаром – це та територія, де відбудеться захід”.

Вхід на фестиваль коштуватиме 50 гривень: це дасть право перебувати на території фестивалю необмежену кількість часу. Однак за повторний вхід треба буде заплатити таку саму вартість. Враховуючи те, що AirГогольFest триватиме дві доби разом з нічною програмою – вочевидь платити доведеться неодноразово.
Також можна буде придбмати абонемент на два дні фестивалю за ціною 100 гривень. 

 

Яке майбутнє AirГогольFest’у?

Організатори зазначають: фестиваль з часом має стати суто вінницьким проектом без “втручання” київської команди і лишитися лише з назвою “AirFest”, втративши приставку “Гоголь”, як це сталося з фестивалем “Porto Franko” в Івано-Франківську. “Це не той варіант, коли до вас приходять, а ви кажете: “ну шо? Шо робити, кажіть нам!”. Ви самі маєте наповнювати цей фестиваль змістом”, – говорить Демський.

Тож задача цьогорічного тизеру фестивалю – відтестувати цей формат, побачити, наскільки це буде популярно і цікаво і зрозуміти, чи є сенс продовжувати реалізацію проекту.

Що стосується місця проведення майбутніх “AirFest’ів”, Максим Філанчук пояснює, що фестиваль може з часом настільки трансормуватися, що привязувати його до якоїсь певної локації не має сенсу. “Це може відбутися в будь-якій точці або точках міста, які будуть здаватися зручними”, – говорить очільник Департаменту культури.

Партнерами фестивалю у Вінниці стали Український культурний фонд, Вінницька міська рада та Благодійний фонд “Подільська громада”. 

Фото Андрія Завертаного

Автор: Андрій Качор

Головний редактор Vежі

Поділитись публікацією

Інші новини

Вгору