“Ти метав блискавки зі своїх очей. Ти не людина.”: вінницька історія одного з головних персонажів Marvel

Персонаж всесвітньовідомих коміксів компанії “Marvel Comics”, якого вважають одним з наймогутніших мутантів, на ранніх етапах своєї біографії проживав у Вінниці. Саме тут він вперше виявив свої надлюдські здібності й став на шлях, який зробив його суперзлодієм.

Магнето, також відомий як Ерік Леншер (при народженні – Макс Айзенхардт), вперше з’явився в коміксах у 1963 році. Це був перший випуск, присвячений Людям-Ікс авторства Стена Лі з ілюстраціями Джека Кірбі. З тих пір цей персонаж сотні разів з’являвся у різноманітних коміксах та мультиплікаціях, а з 2000 року і в фільмах. Залежно від сюжету конкретного твору, він фігурував і як позитивний герой, і як антагоніст. Проте, більшу частину часу він вважається головним супротивником Людей-Ікс. За версіями сайтів IGN та Comic Vine, Магнето посідає друге місце в переліку головних лиходіїв всесвіту Marvel.

Ранню біографію Магнето вперше було опубліковано в коміксі Classic X-Меn (1987 рік). Вона була написана відомим сценаристом коміксів Крісом Клермонтом, який і відправив майбутнього Магнето до Вінниці.

Кріс Клермонт. Фото: https://comicvine.gamespot.com

Відповідно до сюжетної лінії Classic X-Меn, історія Макса Айзенхардта розпочинається в 20-х роках минулого століття і тісно пов’язана з Третім Райхом та Голокостом. Народжений в родині німецьких євреїв, Макс був змушений разом з батьками переїхати до Польщі, аби уникнути переслідувань з боку нацистської влади. Після початку Другої світової війни Макс опиняється у Варшавському гетто, де його родину розстрілюють нацисти, а він сам вперше виявляє свої надприродні здібності. Конкретики щодо цього моменту в коміксах немає, тому це вважається лише припущенням. Водночас у фільмі “Люди-Ікс” автори вирішили дотримуватись саме такої думки.

Обкладинка коміксу Classic X-Меn, де згадується біографія Магнето. Фото: https://i.pinimg.com

Максу вдається втекти з Варшавського гетто, але його знову ловлять і відправляють до концтабору в Аушвіці (Освенцим). Там персонаж зустрічає дівчину Магду, в яку був закоханий ще з дитинства. Парі вдається втекти з концтабору під час повстання зондеркоманди 7 жовтня 1944 року. Після довгих поневірянь, Макс та Магда нарешті оселяються в селі посеред Карпатських гір. Втікачі знаходять роботу, одружуються, а трохи згодом у них народжується донька на ім’я Аня.

– Він попрощався з селом і разом з сім’єю відправився на схід, в Радянський Союз, сподіваючись отримати місце в університеті, а завдяки освіті забезпечити найкраще майбутнє для своєї сім’ї. Згодом вони прибули до українського міста Вінниця, найбільшого, яке коли-небудь бачили, – описується в коміксі Classic X-Мan подальший шлях Макса.

У Вінниці Макс змінює ім’я – відтепер він Магнус. Подружжя оселяється в місцевому готелі й Магнус влаштовується на роботу теслею. Розлютившись через обман роботодавця, який відмовився видавати обіцяну платню, Магнус виявляє в собі здатність керувати металевими предметами. Видовище літаючого в повітрі лома-цвяходера лякає шахрая і він віддає Магнусу всі свої гроші.

Дорогою до готелю Магнус роздумує про те, що сталось: “Чи я справді змусив це якось рухатись? Лише думаючи про це? Неможливо. Шаленство.” Роздуми перериваються видовищем пожежі – готель, де його чекали дружина з донькою, палає і вони перебувають всередині. Магнус знаходить Магду, але вони опиняються в пастці. Тут знову проявляються надлюдські здібності мутанта.

– Він відчув жахливий тиск позаду своїх очей, статичну електрику, що циркулювала по його нервовій системі… І повітря довкола них стало твердим, – описується момент порятунку в коміксі.

Нові здібності дозволили йому утворити довкола себе і дружини щось на зразок захисної бульбашки. Магнус виводить Магду на вулицю, але залишається ще Аня, яка благає про допомогу. Цієї миті з’являється місцеві міліціонери, вони заарештовують Магнуса за напад на роботодавця. Той теж з’являється – він обманом переконав стражів порядку, що Магнус без причини на нього напав. Чоловіки не слухають благань допомогти врятувати дівчинку і б’ють Магнуса. Стримуваний натовпом міліціонерів, він змушений споглядати смерть власної дитини. Цей емоційний момент провокує потужний енергетичний сплеск надприродних здібностей Магнуса. Він проявляється, як вибух, який вбиває міліціонерів та руйнує частину міста.

“Ти вбив їх усіх. Ти метав блискавки зі своїх очей. Ти не людина” – ці слова належать переляканій Магді в коміксі “Uncanny origins featuring Quick Silver” (жовтень 1996, №2), де також згадуються ранні роки Магнето.

Обкладинка коміксу Uncanny origins featuring Quick Silver. Фото: https://3.bp.blogspot.com

На цьому вінницька історія Магнето закінчується. Магда залишає його, не знаючи, що вона вагітна. Згодом, на базі біля вигаданої гори Вандагор, вона народить двох дітей – П’єтро та Ванду (Ртуть і Червона Відьма). Магнус знову змінює ім’я, цього разу він стає Еріком Леншером. Після марних спроб повернути Магду він осідає в Ізраїлі, де знайомиться з Чарльзом Ксав’є (Професор Ікс), дізнається про світ мутантів і з часом стає головним ворогом Людей-Ікс.

Особиста трагедія Магнето у Вінниці ще раз згадується в коміксі X-Factor Annual (1989 рік). Про будь-які інші згадки, на жаль, не відомо.      

Події в Третьому Райху та Вінниці значно впливають на погляди Макса Айзенхардта стосовно мутантів у всесвіті Marvel. В першому випадку він побачив, які жахіття здатні чинити люди. Перебування у Вінниці взагалі можна вважати визначальним, адже саме тут Макс усвідомив ким він є, вперше застосував свої сили і вперше вбив людину. В подальшому він вирішує зробити все, аби мутанти не опинились в тому ж становищі, в якому були євреї під час Голокосту. Вважаючи мутантів домінуючою формою життя на планеті, він починає боротися проти людства, як головної загрози мирному життю мутантів. Власне, так і з’являється Магнето, чоловік у плащі та шоломі – суперзлодій, який за будь-яку ціну прагне зробити Землю домівкою для мутантів. Йому на заваді стають Люди-Ікс на чолі з Чарльзом Ксав’є, які вірять у мирне співіснування людей та мутантів. Починалося велике протистояння…    

Ілюстративне зображення: https://screenrant.com

Автор: Микола Геркалюк

Поділитись публікацією
Вгору