× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

«Це могла бути моя дитина»: вінничани на акції протесту вимагали відставки Авакова. ФОТОРЕПОРТАЖ

Сьогодні, 4 червня, під стінами обласного управління Національної поліції у Вінницькій області відбулась акція протесту в зв’язку з вбивством поліцейськими 5-річного хлопчика на Київщині. 

До будівлі прийшло близько 70 осіб, переважно – активістів місцевих осередків “Національного Корпусу “ та “Національних дружин”. Також було близько двох десятків пересічних вінничан, які дізналися про захід з соціальних мереж.

        

Загалом акція мала мирний характер: люди принесли до управління поліції іграшки та лампадки, активісти принесли кілька плакатів з написами: “Вбивцям довічне”, “Сьогодні Кирило – завтра ми”, “Поліція вбиває. Я не хочу бути наступним. Безкарність вбиває”, “Авак off” та ще одним щодо справи із закупівлею для Нацгвардії рюкзаків за завищеними цінами фірмою, пов’язаною із сином міністра МВС Аваковим.

Зазначимо, що залишений під час ранкового одиночного пікету маленький іграшковий зайчик – комунальники і поліцейські не прибрали. Активісти зазначили, що сподіваються, що ввечері ситуація щодо цього не поміняється й всі залишені під стінами управління іграшки, плакати та лампадки будуть на місці.

        

Поліціянти, які спостерігали за акцією, стоячи неподалік – у свою чергу зазначили, що нині просто забезпечують громадський порядок, але у разі ймовірних силових дій – готові “вжити заходів”. Також на місці перебували працівники поліції превентивної комунікації, які були готові вирішувати конфліктні ситуації через діалог.

  

Активісти виголосили кілька коротких промов, наголошуючи на необхідності об’єктивного розслідування всіх обставин та покарання винних, необхідності пам’ятати про такий кричущий випадок та розповідати про нього якомога більшій кількості людей, а також вимагали відставки міністра Авакова.

– Ми хочемо висловити співчуття рідним, виказати підтримку і показати, що суспільство не байдуже до їх страшної втрати, – сказав один з активістів. – П’яні екс-беркутівець та екс-даішник вбили дитину на очах у її брата. Таких, як вони, у системі тисячі. Система Авакова вбила Кирила і буде продовжувати вбивати далі. Через байдужість громадян, через безкарність винних. Сьогодні Кирило, а завтра – ми. Відсторонення будь-кого – замало. Усі причетні повинні бути звільнені без права повернення до органів Міністерства внутрішніх справ. Вбивці повинні сидіти довічно.

  

Родина вінничан – Олег та Ірина Спотикайло – прийшли разом із донечкою Поліною.

– Тут (на акції – авт.) – молоді люди, а я вважаю, що тут повинні бути молоді сім’ї, з дітьми, бо це могла бути моя дитина, – зазначає Ірина. – Потрібно, щоб була не “моя хата з краю”, а виходити на акції.

Запитуємо чоловіка, чи підтримує він вимогу активістів щодо відставки міністра Авакова.

– Звичайно, все гниє з голови. Щодня я стикаюся з п’яними прокурорами, СБУшниками, зневірився вже, поліція діє старими методами, – каже Олег. – Нацполіцію реформували, але мої знайомі пішли (в поліцію – авт.) та розчарувалися, бо всі старі кадри просто переатестувалися. Навіть якщо він (Аваков – авт.) піде … не бачу різниці, не бачу в країні змін системних.

Вінничанка пані Олена на аналогічні питання відповіла:

– Ми маємо свідому громадянську позицію, що клоун має виступати в цирку, поліція має захищати громадян та їхніх дітей, а злочинці мають сидіти в тюрмі, – каже пані Олена. – І ми хочемо цю позицію довести і відстоювати.

VежА: Чи підтримуєте Ви відставку Авакова?
– Так.

VежА: А чому саме?
– Я не знаю, чому я її маю не підтримувати. Жодної причини. Він не впорався.

Водночас, речниця ГУНП у Вінницькій області Анна Олійник прокоментувала ситуацію так:

– Наш колектив співчуває родині загиблого хлопчика, бо це просто не вкладається в голові. Я як мати – мені навіть важко уявити відчуття батьків вбитого хлопчика. Дуже шкода, що так люди (підозрювані поліцейські – авт.) служили в поліції, але від цього, на жаль, ніхто не застрахований. Ми сподіваємось на швидке та об’єктивне розслідування і об’єктивне та жорстке покарання для винуватців.

VежА: Що на Вашу думку, потрібно зробити, аби такі випадки не повторювались?
– На жаль, поліцейські колективи не складаються з якихось “універсальних солдатів”, яких ми можемо набрати і гарантувати, що вони будуть ідеальні. На жаль, ми маємо такі факти, але ми їх не замовчуємо, ми від таких людей звільняємось.

Водночас, Анна Олійник не прокоментувала своє ставлення до вимоги щодо відставки Авакова, посилаючись на відсутність повноважень відповідати на “політичне питання”.

Вінничанин, який представився Павлом, зазначив:

– Це не акція протесту, це громадський спротив. Ви розумієте, що ці резонансні події, які відбуваються зараз в Україні і яка відбулась 31 травня, коли загинула дитина мала. Знаєте, серце обливається кров’ю, тому що ми бачимо, що поліція, яка має нас захищати, і є основним злочинцем. Замість того, щоб займатися своїми справами, вона дуріє від безвідповідальності та безкарності. Наслідком цього взагалі може бути небезпека для громадян пересуватися місцями загального користування, – сказав Павло.

VежА: Яка міра покарання є доречною?
– В нас ліберальне законодавство, яке захищає можновладців та представників влади. Вже в інтернеті з’явилась версія, що це, начебто, дитина стріляла чотирнадцятирічна. Тобто ми можемо думати про те, що цю справу «спустять з гальм». Бо як дитину виявлять причетною, то їй менше буде покарання. Бо ці (підозрювані – авт.) були настільки п’яні, що вони самі не знають, хто. Тим більше – чому не була проведена експертиза, яка в них доза (алкоголю – авт.) в крові?
– А міра покарання має бути найвищою. І це просто на совісті тих суддів, які будуть міру покарання застосовувати, тому що це може бути з кожним.

VежА: Чи підтримуєте Ви відставку Авакова?
– Звичайно.

VежА: Що вважаєте необхідно зробити, аби не повторювалося більше таких ситуацій?
– Контроль повинен бути за людьми, які мають бути зі зброєю, які відповідають за громадську безпеку. Відбір має бути професійний, медичний, психологічний, перевірятися має доцільність їх перебування на цій посаді.

Наприкінці зібрання його учасники залишили біля управління поліції запалені лампадки та іграшки.

        

Зазначимо, що станом на зараз відомо, що обох підозрюваних затримано, вони нічого не коментують, не дають свідчень та відмовились від освідування на алкоголь. Підозрювані перебувають у СІЗО без права внесення застави.

На сторінці МВС з’явився допис, в якому повідомлялося, що Арсен Аваков та Сергій Князєв зустрілися з родиною загиблого Кирила Тлявова. “Рідні Кирила попросили організувати психологічну допомогу для старшого сина Дениса Тлявова. Була досягнута домовленість, що Нацполіція направить в сім’ю Тлявових фахівців-психологів, що спеціалізуються на роботі з людьми, які пережили втрату близьких.

“Я вам обіцяю, що ми будемо уважно стежити за ходом розслідування і тісно комунікувати з ДБР і прокуратурою. Я сподіваюся, що суд призначить адекватне покарання”, – підкреслив Арсен Аваков” – зазначено у дописі МВС.

Як зазначила раніше Лариса Сарган, прес-секретарка Генерального прокурора України, “дії працівників патрульної поліції Переяслав-Хмельницького ВП ГУНП у Київській області кваліфіковано за п.2, п.12 ч.2 ст.115 КК України (умисне вбивство малолітньої дитини, вчинене за попередньою змовою групою осіб) та ч.2 ч.4. ст.296 КК України (хуліганство, вчинене групою осіб, із застосуванням вогнепальної зброї, заздалегідь заготовленої для нанесення тілесних ушкоджень)”. За вказані злочини підозрюваним загрожує покарання аж до довічного позбавлення волі.

На ситуацію, що сколихнула всю країну, відреагували кілька топ-чиновників. Зокрема Президент України Володимир Зеленський опублікував одразу два дописи. У першому він зазначив, що “зробить все, аби винні були покарані по справедливості. Жодного пом’якшення. Жодної спроби зам’яти цю справу”.

“Прилетів до Брюсселя. Попереду – низка зустрічей на найвищому рівні. Але з голови не йде 5-річний Кирило. І ще сотні дітей, які загинули від куль дорослих на сході України. За даними моніторингової місії ООН, на 1 червня цього року на Донбасі втратили життя 147 маленьких українців. 98 хлопчиків. 49 дівчаток. Поранено 363 дитини” – зазначено у другому дописі Володимира Зеленського.

Також Генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомив, що “підписав листа на ім‘я Міністра ВС з вимогою зняти відповідального за п’яне дикунство керівника Райвідділу поліції” та висловив співчуття батькам та рідним дитини.

Прем’єр-міністр України Володимир Гройсман також опублікував допис на своїй фейсбук-сторінці: “Винні у смерті хлопчика з Переяслава-Хмельницького мають бути жорстко покарані. Жодних виправдань тут бути не може. Щирі співчуття батькам…”.

Зазначимо також, що сьогодні вранці сьогодні під стінами вінницької поліції вже відбувся одиночний пікет через вбивство поліцейськими 5-річного хлопчика. Активіст приніс маленького білого іграшкового зайчика, лампадку та листок із написом “Вбивці”.

Нагадаємо, йдеться про вбивство п’ятирічного Кирила двома п’яними поліцейськими, яке сталося 31 травня в Переяслав-Хмельницькому на Київщині. Того вечора два співробітника поліції – за наявними даними колишній “даішник” та екс-“беркутівець” Володимир Петровець та Іван Приходько – вирішили постріляти з табельної зброї по металевим банкам неподалік двору будинку, де гралися діти. Одна з куль потрапила в голову п’ятирічного Кирила. Лікарі кілька днів намагалися врятувати життя дитині, однак 3 червня Кирила не стало.

Відпочатку поліцейські заявили, що дитина вбилася сама, нібито впавши на бетон. Лише коли в голові дитини знайшли кулю, поліція припинила говорити про нещасний випадок. Спершу справу кваліфікували як “хуліганство”, а в якості запобіжного заходу вбивцям планували обрати домашній арешт. Лише під тиском громадськості справу перекваліфікували: наразі двоє підозрюваних перебувають в СІЗО, їм загрожує довічне ув’язнення.

В день смерті хлопчика в кількох містах України відбулися акції протесту під поліцейськими відділками. В Києві активісти палили фаєри та принесли під стіни поліції дитячі іграшки та квіти.

Протестувальники вимагали негайної відставки очільника Національної поліції Сергія Князєва та міністра МВС Арсена Авакова. Водночас у відставку подав лише начальник Київської обласної поліції Ценов, а міністр Аваков на подію досі жодним чином публічно не відреагував.

Фото Ольги Мірошниченко

Автор: Юлія Плахтій

Журналіст

Поділитись публікацією
Вгору