Скіфські кургани на Гайсинщині розорали та засіяли буряками

В селі Ладижинські Хутори розорали скіфські кургани, датовані VI-IV століттям до нашої ери та посадили на них цукрові буряки.

Про це повідомили «Новини Ладижина», посилаючись на громадську організацію «Народний центр екологічного контролю», що проводила екологічний рейд в Гайсинському районі.

Згідно з переліком пам’яток археології місцевого значення у Вінницькій області, у Ладижинських Хуторах у 1899 році виявили шість курганних могильника  VI-IV століття до нашої ери.  А 18.02.1983 року було прийняте рішення №96 про взяття пам’ятки під охорону.

 • На цих  полях видніються пагорби, які є скіфськими похованнями, – каже  історик з села Губника Іван Ткаченко. – Раніше вони були набагато вищими, але проходив час, дощі їх розмивали і вони ставали меншими. Хоча пару пагорбів досить чітко проглядаються. А тягнуться вони з лад-хуторянських полів через ліс виходять на край губницького поля, і простягаються аж на Одещину до Причорномор’я.

Скіфські могили (або скіфські кургани) — поховальні пам’ятники скіфського часу, у формі земляного насипу над поховальною ямою. Скіфи, що жили на території України з VII до ІІ ст. до н.е., залишили по собі велику кількість земляних гробниць.

Що за господарство таке вчинило та на яких підставав, адже законом господарська діяльність на курганах прямо заборонена, чиновники ще будуть з’ясовувати. У ГО  «Народний центр екологічного контролю» проанонсували, що звернуться до відповідних структур області для проведення повноцінної перевірки та покарання винних осіб.

У секторі  охорони культурної спадщини Управління культури і мистецтв облдержадміністрації поки нічого не можуть прокоментувати, адже самі лише зараз дізналися про проблему.

Фото lad.vn.ua

Позначки: , , , , , , , , , ,

Автор: Валерія Жовтун

Поділитись публікацією
 • Mihail Potupchik

  Потрохи почали розбиратися. Там все не так просто. Свого часу майже всі кургани біля Ладижинських Хуторів розпаювали. Вони сьогодні у приватній власності. Коли розпаювали і хто робив проект поки що не відомо. В органів охорони культурної спадщини погодження не брали. Якщо розпаювали до 2000 року, то це було законно. Якщо між 2000 та 2004-м напівзаконно, бо закон який забороняв передачу пам’яток археологію в приватну власність вже був, а Земельному кодексі відповідних змін ще не було. Після 2004 року розпаювання курганів було повністю незаконним. Будемо встановлювати хто по факту є власником та хто орендарем, а потім приймати відповідні рішення. А так на сьогодні кожен
  лишній гектар землі дає чистого прибутку 25-35 тис. грн. в рік (в
  залежності від культури і урожайності). От і рахуйте – там 8 курганів
  діаметром від 50 до 70 м. В середньому десь 2,3 га. Отже на могилах
  предків можна заробити від 60 до 80 тис. грн. чистого прибутку.

 • Віктор Кириченко

  ліс чи бурштин ще зростуть, а кургани = ніколи !!!