× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

Різали російський паспорт і рятувалися від розшуку: як на Вінниччині іноземці отримують громадянство України

На Вінниччині вперше вручили паспорт громадянина України вихідцю із африканської республіки Камерун.

Подія відбулася 3-го серпня у Вінниці: в урочистій обстановці Колінсу Нгаха український паспорт приїхав вручати начальник Управління Державної міграційної служби України у Вінницькій області Борис Наливайко. Як VежА дізналася згодом, цей випадок для Служби став багатостраждальним.

Колінс Нгаха, окрім того, що є першим представником Камеруну, який отримав паспорт громадянина України на Вінниччині, є капітаном спортивно-футбольного клубу «Нива-Вінниця». Приїхавши в Україну на навчання, чоловік одружився та врешті вирішив зостатися тут.

Фото – Вінницька обласна державна адміністрація

Ми звернулися до Управління державної міграційної служби у Вінницькій області, щоб дізнатися, скільком вже колишнім іноземним громадянам вдалося отримати український паспорт на території нашої області.

 • За роки Незалежності України понад 20 тисяч громадян інших держав чи осіб без громадянства отримали громадянство України, – розповів Борис Наливайко. – Левова частка – вихідці з України, які отримали громадянство по територіальному принципу – тобто у зв’язку із тим, що вони або їхні батьки тут народилися. Друга по кількості верства населення – громадяни Молдови, Білорусі, вже потім – інші громадяни.

Чим «заслужив» таку увагу від Служби Колінс Нгаха?

 • По-перше, це вперше отримав наше громадянство представник Камеруна. По-друге, Колінс Нгаха є капітаном нашого футбольного клубу «Нива-Вінниця». Я просто не міг пропустити цю подію, бо спорт – це почесно, й відтак такою увагою до цієї людини хотілося би пропагувати спорт. Колінс спочатку мав посвідку на проживання, а тепер, вийшовши із громадянства республіки Камерун, отримав український паспорт.

Чи існує наразі заборона на подвійне громадянство?

 • Стаття 4-а Конституції України пише, що в Україні існує єдине громадянство.

Щоб дізнатися, наскільки багато чи мало останнім часом подають до Міграційної служби заяв на отримання паспорта України, ми звернулися до Олександра Іноземцева, завідувача сектору з питань громадянства Державної міграційної служби України у Вінницькій області.

 

 • За період із 1-го січня 2013-го та до 1-го серпня поточного року нами було розглянуто понад 3 000 заяв, – говорить Олександр Павлович. – А йдеться про 35 країн світу. Втім, варто зауважити, що з початку 2014-го спостерігається зменшення кількості таких заяв. Зокрема, розглянули 563 заяви від тепер вже колишніх росіян. Відтак, лідер – Росія, вже потім йдуть Молдова та Білорусь та ще понад 30 країн, а якщо рахувати дітей – то йдеться про понад 60 країн світу.

А який середній вік таких громадян та хто вони – бізнесмени, чи студенти наприклад?

 • Таку статистику ми не ведемо. Але точно можна сказати, що в середньому це люди від 25-ти до 35-ти років. Більшість з них мають українське походження або ж колись мали українське громадянство.

Наскільки важко чи легко нині стати громадянином України?

 • Є поняття встановлення громадянства України, оформлення, набуття та прийняття – всі вони є абсолютно різними. Є три редакції «Закону про громадянство»: від 1991-го, від 1997-го та від 2001-го років. Згідно останнього, всі діти, які народилися після дати проголошення Незалежності України, мають право пройти процедуру набуття громадянства за народженням. А якщо батько чи мати дитини є громадянами інших країн – то обов’язково, хоча діти вже й так є нашими громадянами. Так ось більшість заяв – це щодо дітей, що народилися після 1 березня 2001-го року, які вже зараз мають отримувати паспорти, в тому числі – закордонні, які тепер отримують вже із народження. За час створення нашої служби, а це серпень 2012-го, всього розглянули заяв понад 3 тисячі, половину з якої складають заяви саме щодо цих дітей.

Як змінилася ситуація із початком в Україні АТО? Чи стали більш прискіпливо ставитися до заяв від росіян?

 • Ні, працюємо з ними, як і з іншими, в межах законодавства. Але кількість заяв від росіян справді дещо зменшилась. Та розумієте, більшість тих, хто зараз отримує наше громадянство – це уродженці України. Був один Союз, українці поїхали на роботу, набули громадянства Росії, а тепер повертаються. Тривалість процедури отримання в такому разі зазвичай не перевищує місяць, тож це не так важко як здається.
 • До речі, поки людина оформлює вихід із попереднього та чекає на отримання нашого громадянства, їй видаємо тимчасове посвідчення громадянина України, з яким вона має практично усі права звичайного нашого громадянина та навіть право голосувати.

Скільки за останні роки було відмов у наданні громадянства та з яких причин?

 • Перший випадок був рік тому із грузином, який виявився «злодієм у законі» і його розшукувала інша держава. Втім, він зник, наче щось запідозрив. А інший чоловік звернувся в якусь юридичну фірму, щоб там встановили його корені, ніби його бабуся десь з Вінниччини. Йому виписали якесь свідоцтво про народження, алепри перевірці воно виявилось не відповідним до Закону. Ми йому сказали про це, а він запевнив, що скаржитиметься на ту фірму та стоятиме на своєму. Та в результаті просто більше до нас не звертався.

Незвичайні випадки були?

 • Приходить росіянин і каже – «дайте мені ножиці». Даємо. А він починає різати свій російський паспорт. Говорить: «Все, не хочу бути росіянином!». Ледве спинили, адже все одно паспорт потрібен та й загалом через таке може бути купа проблем.

А чи важко було отримати паспорт громадянина України капітану вінницького футбольного клубу Нива-В»?

 • Колінса Нгаху ми всі добре знаємо, порядна людина. Йому довелося багато пережити, щоб оформити тут громадянство. На території України немає посольства чи консульства Камеруну, тільки в Москві. Щоб подати заявку на вихід із попереднього громадянства, він по закону має здати свій паспорт в таку організацію, але треба ж було поїхати туди, а назад в Україну вже ніяк – бо в нього лише тимчасове посвідчення. Тому він для нас є «вистражданим». Не знаю, яким чином він все ж вирішив це питання, але тепер все добре – він більше не є громадянином Камеруну. До речі, вихід із громадянства Камеруну обійшовся йому в 600 доларів, які він там сплатив.

Автор: Юлія Плахтій

Журналіст

Поділитись публікацією
Вгору