Посол Німеччини у Вінниці: “Україна зараз – у вирішальній точці, після якої процес реформ стане безповоротнім”

Про інвестиції та нові робочі місця, децентралізацію, корупцію та “політику штампів”, Уляну Супрун, Пирогова та навіть соціальні мережі говорили сьогодні представники Вінниччини на зустрічі із Надзвичайним і Повноважним Послом Федеративної Республіки Німеччина в Україні Ернстом Райхелем.

До Вінниці посол прибув із ознайомчим візитом і сьогодні, 8 лютого, його знайомили із здобутками Вінниччини голова обласної державної адміністарції Валерій Коровій, голова обласної ради Анатолій Олійник та директор департаменту міжнародного співробітництва ОДА Володимир Мережко.

На початку зустрічі Валерій Коровій зазначив, що для України зараз доволі непростий час і у суспільстві відбуваються фундаментальні зміни. Зокрема, попри війну, в країні стрімко розвиваються регіони, завдяки децентралізації доходи місцевих бюджетів за останні три роки зросли втричі.

Щодо Вінниці, то цього року очікується створення до трьох тисяч нових робочих місць. Велику роль в цьому відіграють великі підприємства та компанії, які починають працювати на Вінниччині та залучають до роботи місцевих мешканців.

  • Протягом декількох років Вінницю обирають як найкомфортніше місто для життя в Україні і ми це вже використовуємо як фактор нашої конкурентноспроможності. До нас зайшла амеркианська компанія Delphi, яка виробляє обладнання для “Мерседесів”. Базовим фактором того, що вони обрали Вінницю стала саме комфортність проживання, транспортна інфраструктура та безпека. Це все, що дає людині себе комфортно почувати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: На вінницькому виробництві деталей до “Мерседесів”до кінця року створять понад 2000 робочих місць

Ще одним досягненням Вінниччини Валерій Коровій назвав те, що область сьогодні – абсолютний лідер з обсягів експорту. Найбільше продукції з Вінниччини йде до Індії, Польщі Китаю. Лідируючі позиції область тримає у питанні надання громадянам адміністративних послуг.

  • Для прикладу, у Вінниці 98% всіх адміністративних послуг передають в електронному вигляді і за таким шляхом йде решта Вінницької області. Ми зараз відчуваємо зацікавленність до регіону, адже область дуже потужно розвивається, – додав голова ОДА і зазначив, що наразі вже завершуються перемовини із японською компанією “Сумітомо”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Вінниці має намір відкрити власне виробництво японська автокорпорація Sumitomо

Разом з тим, очільник області сподівається, що у регіон будуть інвестувати ще більше, а Козятинський м’ясокомбінат на сьогодні єдине підприємство в області, якому вдалося залучити німецькі інвестиції.

В свою чергу Надзвичайний і Повноважний Посол Федеративної Республіки Німеччина в Україні Ернст Райхель порівняв Україну із потягом, який після Революції Гідності отримав величезний поштовх та почав рухатися вгору.

  • Саме зараз вирішальний момент, коли потрібно багато вугілля кидати до котла, щоб Україна перейшла ту точку, після якої процес реформ в країні стане безповоротнім. Але є й ті люди, які знаходяться поза потягом та намагаються його загальмувати, кидаючи щось на колії.

Загалом посол погодився, що в Україні видно результати багатьох важливих змін, але ще лишається дуже багато роботи. Однак, на його погляд, Вінниччина лідирує у цьому розвитку країни.

Голова обласної ради Анатолій Олійник подякував послу за підтримку, яку Німеччина висловлює Україні протягом останніх років. Він також зазначив, що хоча Вінницька обласна рада визнана найпрозорішою в Україні (зокрема, завдяки онлайн трансляції сесій та доступу громадськості), але в країні чи не найголовнішим внутрішнім ворогом є корупція, з якою необхідно боротися.

Валерій Коровій зазначив, що на його думку в Україні досить розвинена пропаганда та “політика штампів” і саме це гальмує розвиток.

  • Ось нам поставили такий штамп  – “корупція”, і з цього починають та завершують усі розмови. Я часто спілкуюся з іноземними партнерами стосовно цього. Ще два роки тому базовою проблемою розкрадання в Україні було відшкодування ПДВ. Країна фактично знаходилася у стані технічного дефолту. Але вдалося відновити платіжну систему, на сьогодні є автоматичне відшкодування ПДВ. Для прикладу, у Вінницькій області сплата ПДВ у поточному році зросла у 2,1 рази.  Ще одним прикладом є ціна на газ – раніше на ньому заробляли всі політики. Тепер уряд створив єдину ціну для громадян та підприємств. І коли я чую, що говорять про те, що Україна нічого не робить – я цього не розумію. Проблеми у нас дійсно є, але необхідно відходити від штампів. І якщо країну зараз не підтримати, то хвиля популізму її накриє.

До речі, ці питання викликали невеличку дискусію. Зокрема, пан посол зазначив, що Україна насправді має негативну репутацію серед більшості країн Європи.

  • Те, що міжнародний імідж України дещо гірший, ніж реальна ситуація в країні сьогодні пов’язано з тим, що усвідомлення спражнього стану справ завжди дещо затримується у часі. Варто сказати, що всі позитивні зміні в країни були досягнуті попри великий супротив. Щодо електронних декларацій, то їх дійсно здають, але їх досі не перевіряють належним чином. І щодо газу – дійсно ціна для населення та підприємств була поставлена на єдиний рівень в перші дні урядування Прем’єр-міністра Гройсмана, але на данний час ця ціна знову почала відрізнятися і це один із пунктів критики від Міжнародного валютного фонду. Адже знову стало можливим скористатися старими корупційними схемами, – зауважив Ернст Райхель. – Це не означає, що Україна не досягла успіхів у боротьбі з копрупцією, але вона продовжується. Принаймні я, як іноземець та гість, так бачу.

Валерій Коровій наголосив, що реформування – це процес і не варто давати оцінку лише по окремим аспектам, а навпаки – розглядати ситуацію в комплексі. Як приклад він навів нещодавне резонансне обговорення ребальзамації Пірогова та голосування на сторінці в.о. Міністра охорони здоров’я Уляни Супрун.

  • Ми проводимо медичну реформу, зокрема – відшкодовуємо кошти за ліки. І в цьому відношенні я є “союзником” Уляни Супрун. Нещодавно я прочитав її інтерв’ю і позитивно відмітив у Фейсбуці, що я її підтримую. За дві години я прочитав її коментар, що не варто ребальзамувати тіло видатного хірурга Миколи Пирогова. Найцікавішою була її аргументація, що за ті 200 тисяч можна було купити ліки і навіщо ребальзамувати тіло? З такою аргументацією, для чого фінасувати бібліотеки, освітянські проекти, культуру? Тут піднявся шквал критики щодо міністра і я також був проти. Видалив навіть той перший позитивний відгук. Але ось цей один хибний крок почав негативно впливати в цілому, коли ми говоримо про реформу охорони здоров’я. Тому що Уляна Супрун взяла на себе великий негатив і це починає гальмувати охорону здоров’я. Тут кожне слово, кожне речення має бути дуже виваженим, адже воно впливає на велику кількість процесвів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Гробниця Пірогова: яка доля очікує головну мумію країни?

У свою чергу Надзвичайний і Повноважний Посол зазначив, що пересічний громадянин може зрозуміти позицію Уляни Супрун.

  • Фейсбук дуже зручний для того, щоб виявляти “героїв” та “зрадників”. Якщо говорити про ребальзамування, то всі говорять про те, що Пірогов – видатна особистість і нехай бальзамують. З іншого боку, наприклад, 20 осіб, яким бракує коштів на якесь лікування, не мають цих грошей. Я з розумінням ставлюсь до точки зору пані Супрун.

Наприкінці послу розповіли про розвиток культури на Вінниччині. Зупинились на першому українському фестивалі опери – OperaTulchinFest, який був визнаний кращим стартапом в галузі культури і який відвідали понад 16 тисяч громадян. Користуючись нагодою, Валерій Коровій запросив Надзвичайного і Повноважного Посла на цьогорічний фестиваль, який відбудеться у червні. Вони також обмінялися символічними подарунками: вінничани подарували картину та книгу, а ось посол презентував Валерію Коровію подарункові чарки.

Фото Ольги Мірошниченко

Автор: Дар'я Гоц

Поділитись публікацією
Вгору