× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

«Нікому не довіряю» і бюлетень на пам’ять: на Вінниччині зафіксували 88 повідомлень про порушення на виборах

Майже 4000 правоохоронців, включно із вибухотехніками, кінологами та бійцями ДСНС, оберігали вибори на Вінниччині 31 березня. Під час виборчого процесу було зафіксовано 88 повідомлень про правопорушення. 

Про роботу правоохоронних органів розповів очільник ГУ НП у Вінницькій області Юрій Педос під час брифінгу сьогодні, 3 квітня. Він зауважив, що для поліції та інших структур МВС вибори стали черговим тестом на професійність, але їм вдалося забезпечити безпеку у день голосування та ніч підрахунку голосів.

– Поліція практично у повному складі в посиленому режимі працювала під час виборів. Для охорони окружних та виборчих дільниць задіяли майже дві тисячі поліцейських та 1665 рятувальників. На поліцію лягли основні завдання по забезпеченню правопорядку та збереженню виборчої документації, – зауважив Юрій Педос.

Поліція реєструвала всі заяви та повідомлення про можливі правопорушення від громадян. Загалом, починаючи з дня голосування і станом на сьогодні, зареєстровано 88 повідомлень щодо перебігу виборчого процесу. З них 22 матеріали не містять ознак адміністративних чи кримінальних правопорушень, а за іншими триває перевірка.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: ОПОРА оприлюднила дані паралельного підрахунку голосів. ГРАФІКА

Для прикладу, відкрито шість кримінальних проваджень, з яких два – за фактом фотографування виборчого бюлетеня. Це трапилось на дільницях у Вінниці по вулицях Данила Галицького та 600-річчя. Виборці сфотографували свої бюлетені у кабінках для голосування, однак це помітили спостерігачі. Слідчо-оперативній групі порушники пояснили, що зробили фото на згадку. Такі дії кваліфікуються з ч.1 ст.159 ККУ “Порушення таємниці голосування”. За цей злочин передбачається покарання від штрафу до обмеження волі на строк до трьох років. Тепер слідчі мають встановити з яким саме наміром громадяни фотографували бюлетені і чи не намагались продати свої голоси.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як Вінниця обирала Президента. ФОТОРЕПОРТАЖ

Ще три кримінальні справи відкрили через те, що громадяни намагались винести бюлетені з дільниць.

– В селі Агрономічне місцевий житель 35-ти років, отримавши бюлетень для голосування, намагався винести його з приміщення дільниці. Пояснив тим, що нікому не довіряє, з поліцією не хоче спілкуватися, посилаючись на статтю 63 Конституції України, – розповів Юрій Педос. – Також на дільниці в селі Щітки, Вінницького району, місцевий житель намагався викрасти бюлетень та вийти з ним за межі ДВК. Це літній чоловік, 1951 року народження, кинув у скриньку чистий листок А4. Пояснив, що хотів онукам показати, як виглядає справжній бюлетень. Після того, його повернули члени комісії і чоловік проголосував.

Ці правопорушення кваліфіковані за ч.1 ст.158 ККУ “Неправомірне використання виборчого бюлетеня”. Такі дії караються штрафом від 100 до 300 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, або ж виправними роботами до двох років, або навіть обмеженням волі до трьох років.

На ДВК у Вінниці виборець намагався винести бюлетень за межі дільниці та вкинув у скриньку папірець. Це також помітили члени комісії та змусили чоловіка все ж проголосувати, залишивши бюлетень у скринці.

Юрій Педос зазначив, що кожен факт ретельно розглядається та міра покарання обирається відповідно до того, які наміри були у людини.

– Якщо громадянин хотів показати онуку бюлетень і в нього не було умислу продати свій голос, то, звичайно, буде інша відповідальність. Наприклад, був випадок, що жінка з дитиною проголосувала і дитина захотіла, щоб була фотографія. Вони почали робити селфі, одразу підняли галас спостерігачі, приїхала поліція. Дитина трохи налякалась, жінка розплакалась і казала, що то лише на пам’ять. Тобто, різні бувають факти і дуже важливо, щоб ми підходили розумно до того чи іншого випадку. Потрібно розібратись об’єктивно. Можливо, для людини це свято.

Однак, порушення реєстрували не лише щодо виборців, а й членів ДВК.

– На дільниці у Стрижавці виявилено бюлетені, на яких немає печаток дільничої виборчої комісії. Встановлено, що через службову недбалість голови та членів виборчої комісії, були неправильно проставлені печаті на 707 бюлетенях. В результаті, через порушення відповідної процедури, ці бюлетені визнані недійсними, – додав Юрій Педос.

Решта повідомлень, які надходили до поліції: втрата печатки (1 повідомлення), неналежна робота ДВК (18), незаконна агітація на вулицях та в ЗМІ, розміщення зовнішньої політичної реклами (4), відсутність у списках виборців (14), включення до списку померлих осіб (8), відсутність запрошення на вибори (3), голосування іншою особою (1), видача бюлетенів без паспортів (3) або за закордонними паспортами (4), втручання в роботу комісії (2), недопущення до голосування, відсутність світла в кабінці для голосування, запрошення з двох різних дільниць, конфлікт з членом ДВК, відмова у видачі бюлетеня за ID-паспортом, використання ручок одного кольору.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: У Вінниці на велосипедах муніципального велопрокату розміщують заборонену агітацію. ФОТОРЕПОРТАЖ

– Фактично, грубих порушень поліцією не зафіксовано, – зазначив Юрій Педос. – Другий тур виборів Президента Україна стартує з моменту оголошення ЦВК результатів першого туру голосування. З того часу буде дозволено проведення виборчої агітації. Ми зробимо все залежне від нас для забезпечення правопорядку, безпеки людей та проведення прозорих і чесних виборів. Закликаємо громадян не порушувати закони України.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Дані національного екзит-полу: в другий тур проходять Зеленський і Порошенко

До речі, окрім роботи на виборах Президента, поліцейські Вінниччини змогли оперативно забезпечити розкриття інших злочинів, наприклад, вбивство мешканки Липовецького району та викрадення автомобіля.

Фото Ольги Мірошниченко

Автор: Дар'я Гоц

Поділитись публікацією
Вгору