На Вінниччині хочуть встановити пам’ятник молюскам, які рятували селян під час Голодомору

Мешканці села Оксанівка, що в Ямпільському районі на Вінниччині, висловили ініціативу встановити у себе меморіал… мідіям.

За словами громади села, де проживає лише шість десятків людей, саме ці молюски в минулому столітті врятували багатьох тутешніх мешканців від голодної смерті в часи другого Голодомору 1946-47 років.

«Дійсно, у той період саме завдяки річним мідіям з Дністра люди і вижили. І не лише з Оксанівки, яка тоді називалася Флиминдою. А й із сіл, які розташовані поряд. І навіть мешканцям сусіднього міста Умань», – розповіла журналістам Вінниця.info місцевий краєзнавець Галина Собко.

Селяни стверджують, що в ті час на берегах Дністра було дуже багато подібних молюсків:

– Наша місцева 90-річна Ольга Андріївна Харевська пригадує, що через спини людей не було видно саму річку. Сотні людей намагалися виловити мідію. Жили прямо біля Дністра. Там розпалювали вогнища, на яких готували молюсків», – продовжує Собко.

Мешканці Оксанівки вирішили, що цю подію варто увічнити в памятнику молюскам, котрі врятували не одне життя:

– Гадаємо, що пам’ятник повинен бути із каменю. Нині шукаємо меценатів, які допоможуть нам із фінансуванням», – додав сільський голова Микола Собко.

Село Оксанівка розташовано у восьми кілометрах від райцентру Ямпіль. Населення становить 60 осіб. За легендою, першим тут оселився рибалка Фламунд зі своєю родиною. Ці місця, багаті на рибу та лісову дичину йому дуже сподобалися. 3відси й перша назва села – Флиминда. Теперішню назву отримало після Другої світової війни на честь Оксани Дудніцької, розстріляної фашистами на березі Дністра. Неподалік від села розташований пункт пропуску на кордоні з Молдовою Оксанівка—Курешниця.

Автор: Vежа

Адміністрація сайту

Поділитись публікацією
Вгору