× Пошук публікацій на Veжa
× Пошук публікацій на Veжa

“Ми дві революції пройшли – нам вже не страшно”: за кого голосували вінничани та чому. ОПИТУВАННЯ

Сьогодні, 21 квітня, відбувся другий тур виборів Президента України. Ми проголосували самі й вирішили поцікавитися, як і з яким настроєм на виборчих дільницях голосували вінничани. Зокрема поцікавилися, чи готові вони протестувати, у разі поразки свого кандидата.

Це опитування не є репрезентативним, адже ми завітали на декілька дільниць у центрі міста й опитали близько двадцяти виборців. Ми поцікавилися, чи легко було вінничанам обрати свого кандидата, як оцінюють його шанси на перемогу, що відчувають у зв’язку з цими виборами та чи не бояться їх наслідків?

Зазначимо, що прогнозувати перемогу будь-кого із кандидатів на пост Президента України складно. На відміну від опитування, яке ми робили під час першого туру виборів, цього разу відповіді виборців розділилися приблизно навпіл. Аргументували свою прихильність до кожного із кандидатів вінничани по-різному. Зійшлися тільки в одному – більшість не готова відкрито протестувати, оскільки побоюється чергового Майдану.

Наприклад пані Ірина розповіла, що для неї вибір був складний, адже в першому турі виборів мала “іншого фаворита”, втім проголосувала за Петра Порошенка, оскільки відчуває “певну тривогу”, через ризик “втратити незалежність України”.

– Я – за той курс, який був раніше нашим Президентом (визначений – ред.) – за європейський курс, за те, щоб ми були завжди незалежною суверенною державою. Я хочу пишатися тим, що я – українка, – поділилася Ірина.

Однак жінка зазначила, що не готова протестувати. І якщо її кандидат не переможе, то “потрібно дати шанс іншому. Може його стратегія розвитку теж буде перспективна для нашої країни”.

Вінничанин Ігор також розповів, що вибір для нього був складним, бо в країні – “війна, і дуже багато сімей постраждало”. Але йому хочеться кардинальних змін: “щоб були нові люди і нові команди, щоб не було цих магнатів, не було дуже багатих і дуже бідних людей, щоб усі мали якийсь достаток і не думали про виживання”, йому хочеться їхати за кордон “просто відпочити, а не працювати там – хай до нас приїжджають”.

Втім Ігор зазначив, що якщо його кандидат не переможе, протестувати не буде, адже “Порошенку великий плюс, що вибори вільні”, а відтак він прийме будь-який результат волевиявлення українців.

Натомість Галина Дмитрівна була налаштована менш позитивно, і навіть витирала сльози, відповідаючи на запитання.

– Я з самого початку збиралася за Порошенка (голосувати – ред). Він дуже багато зробив, як на мене: дав змогу автокефалії Української православної церкви, створив армію, яка була розвалена… А Зеленський ще дуже молодий, він не має ніякого набутку життєвого. “Хі-хі, ха-ха” – це не робота. Країну тримати – треба мати клепку в голові, а не тільки “Квартал 95” і “Свати”.

Щодо сподівань на майбутнє, то жінка сподівається на перемогу чинного Президента, і на те, “що Бог поверне все так, як треба для України”, що “по-тихеньку ми з цього всього вийдемо, і що прижмуть хвоста цьому хорькові – Путіну”. Якщо на виборах переможе Володимир Зеленський, пані Галина вважає, що “він довго не втримається”.

А на думку вінничанина Ігора, “люди в основному проголосують проти того, що було”.

– Найперше хочу, щоб щось вирішилось з тією війною. Ну хочуть люди там бути з Росією, нехай їм грець – хай будуть. Якщо хтось мене не хоче бачити, я його теж не хочу бачити: все просто. В мене сусіди – переселенці. І в мене, наприклад, не висить український прапор на дверях, а в них висить. Всі – нормальні люди, і потрібно якось домовлятися. І хватить стрілянини – люди гинуть.

Що ж до Володимира Зеленського, на думку чоловіка, він впорається з постом Президента, бо “якщо цей з досвідом не справляється, то чому б не дати ще комусь спробувати”. Але в разі його поразки на виборах, протестувати не буде, бо просто не матиме на це часу: чоловік має ходити на роботу, щоб забезпечувати сім’ю, бо крім нього цього ніхто не зробить, хто б не переміг на цих виборах.

А, наприклад, Андрій розповів, що у 2014 році, 31 травня і сьогодні проголосував “за сильний рух України в ЄС, в НАТО і за незалежність”.

– Я голосував за Петра Олексійовича. Я розумію, що залишилася у нас корупція, залишився розподіл влади. Але за п’ять років він не зрадив Україну, міжнародно посилив нас дуже сильно (ми представлені дуже добре), ми створили альянс проти Росії – проти агресора, яких захопив наші території, зухвало й підло, як зрадник останній… Я боюся, що Володимир Зеленський, якщо стане Президентом, може повернутись в бік Росії, просити вибачення незрозуміло за що, зупиняти вогонь… – зраджувати інтереси України. Тоді наші загиблі воїни просто дарма воювали. Ось за це я переживаю насправді.

Попри це чоловік зазначив, що не готовий протестувати в разі перемоги Володимира Зеленського, бо це – вибір людей, а “виходити – це ще один Майдан, ще одна Революція, ще одна криза”. На думку Андрія ми цього не переживемо як держава, адже “це ще більше нас роз’єднає, і ще більшим буде ризик, що нас захоплять”.

Єдиним, хто зізнався, що визначився із кандидатом лише після дебатів, був Вадим. Чоловік пояснив це тим, що тільки тоді “зрозумів більш-менш по їхніх запитаннях, по їхніх відповідях, хто на скільки готовий прийняти пост Президента і з відповідальністю віднестися до своїх обов’язків”. Він не назвав прізвище кандидата, за якого голосував, але зазначив, що до того “про нього нічого не знав” і думає, що “за нього більшість голосуватиме в другому турі”.

Вінничанин зазначив, що прагне стабільності в Україні, закінчення війни, повернення Криму, Донецької та Луганської областей. Крім того сказав, що не готовий протестувати у разі поразки свого кандидата, бо дуже сумнівається, що це щось змінить: “вже ж був один Майдан, і другого вже не потрібно”.

А єдиним, хто сказав, що зіпсував бюлетень, був Олександр. Чоловік сказав, що вже давно перестав обирати менше зло, і що зараз відчуває розчарування, оскільки люди реально хотіли побачити нові обличчя, а Володмира Зеленського новим обличчям він не вважає, як і не вважає його гідним посади Президента.

– Я думаю, що наразі суспільство в нас так налаштоване, що воно не дозволить одній людині змінити ситуацію, яка зараз склалася. Я маю на увазі Євроінтеграцію, вступ до НАТО і так далі. Йому просто не дозволять.

Подібної думки була і пані Марія, але на відміну від попереднього респондента, жінка проголосувала. Вона не сказала, за кого саме, втім зазначила, що має великий острах у зв’язку з цими виборами, “бо в Україні йде війна”.

– Думаю, люди не допустять, щоб змінився вектор направлення України… Все-таки Україна – наша Батьківщина і ми повинні відстоювати її. Стільки ж (людей) загинуло… за те, щоб Україна була вільна!

Також Марія зазначила, що боїться найбільше того, що “ті, хто прийде до влади, змінять напрямок і перестануть відстоювати те, чого вимагав Майдан”.

Інша вінничанка, Ольга, розповіла, що скептично ставиться до виборів, але свій вибір жінка також зробила.

Я  за Україну і думаю, що Бог допоможе в сьогоднішнє свято (Вербна неділя – ред.). Як волонтер я бачила багато горя наших бійців, і я боюся, щоб вони не були попрані в неславі і були зраджені нашою довірою.

А щодо шансів на перемогу свого кандидата, жінка зазначила що шанси на перемогу є в обох кандидатів, натомість її більше турбує те, чи є шанси на перемогу в самих українців.

Пані Олена, наприклад, також розповіла, що у неї зараз пріоритет – Порошенко, бо вона – за стабільність. Втім зазначає, що якщо більшість проголосує за Володимира Зеленського, значить “його також потрібно послухати і зробити висновок”.

– Я людина доросла, тому думаюча, а молодь – ось так (махнула рукою – ред), на відліг: вони думають, що якщо будуть зміни, то на краще. Ні! Але нічого страшного: якщо переможе Зеленський, я буду підтримувати і його, якщо він не буде переходити межу… Я вважаю, що в нього є майбутнє, але можливо не сьогодні. Тому що йому потрібно вчитися, вчитися і вчитися.

А наприклад Артур розповів, що п’ять років прожив у країні, яка йому не подобалась, і зараз хоче змін на краще: “щоб в країні був мир, щоб виросла заробітна плата, щоб всі міста мали своє виробництво, а не тільки торговельні центри, щоб постійно збільшувалися робочі місця і люди не виїжджали працювати за кордон…”.

Хлопець закож зазначив, що на його думку, “люди, які не були при владі, і які не знають, що це таке, – не так вже й погано, адже вони не спокушені брати хабарі і тому подібне”. Відтак, якщо Володимир Зеленський не переможе, дуже розчарується, але протестувати не буде “бо ми вже протестували і це ні до чого кращого не призвело”.

Чи не єдині, кого на виборчих дільницях ми побачили у вишиванках, був Віталій із дружиною. Чоловік розповів, що вони сподіваються на перемогу чинного Президента, оскільки побоюються “повернення до того, що в нас було з 2010 до 2014 року”.

– Легше всього критикувати, але ніхто не знає, в яких умовах людина приймає рішення, тому що є якісь домовленості, є ті речі, які впливають на ці рішення. Я не агітую за чинного Президента – дуже багато зауважень. Але як співається у пісні гурту “Куля” – “під час війни треба Порох, а не вазелін”.

Крім того, подружжя було чи не єдиним, хто сказав, що у разі “порушення закону” готові відкрито висловлювати невдоволення, зазначивши, що “Ми дві Революції пройшли – нам не страшно”.

Сьогодні в Україні відбувся другий тур виборів Президента. Протягом дня голосування та ночі підрахунку голосів ми відстежували і продовжуємо відстежувати перебіг подій та оперативно інформувати вас про хід голосування, зокрема у Вінниці та Вінницькій області. Стежити за новинами можна ТУТ.  Також ми працюємо у ФейсбуціInstagram і в нашому telegram-каналі

Читайте також:

Вибори Президента України на Вінниччині. ОНОВЛЮЄТЬСЯ

Перші результати екзит-полу: Зеленський перемагає Порошенка з великим відривом. ГРАФІКА

 

Відео Миколи Геркалюка

Автор: Катерина Дядюк

Поділитись публікацією
Вгору