Фотопроект «Літні МЕМО»: на Вінниччині досліджують історію у розмовах із 90-річними жінками

“Літні  МЕМО 90+” (BEAUTY OF WISDOM OF BEAUTY) – соціальний мистецький проект, де представлені портрети  жінок поважного віку з короткими життєвими історіями про них. Це жінки з сіл Монастирське та Буди, які народилися в 20-х роках.

  • Ідея полягає в тому, що досліджувати історію власного коріння та країни можна подорожуючи з експедиціями і фотографуючи не тільки пам’ятки архітектури, а й спілкуючись з тими людьми, які дуже багато бачили в своєму житті, – каже авторка фотопроекту “Літні  МЕМО 90+” Людмила Гарарук. –Вони на власному досвіді відчули, що таке колективізація, голодомор, репресії, війна, перебудова.

Мета проекту – привернути увагу до жінок поважного віку із вінницьких сіл.  Переважно це жінки, у яких нікого не залишилося або до них дуже рідко приїжджають рідні. Тому для таких бабусь найважливішим залишається будь-яка увага та нагода поспілкуватися.

В англійській версії назва виставки BEAUTY OF WISDOM OF BEAUTY, тобто “краса мудрості – мудрості краса”.  І цим жінкам є що розповісти, хоча іноді вони воліють мовчати.

  • То історії від яких розриває серце, – каже Людмила Гарарук. – Але вік такий, що вони вже ні на кого не ображаються і нікому не висувають претензій.

Нині зроблено сім портретів і стільки ж життєвих історій 90-річних героїнь проекту.

  • Мемо – це записничок, куди записуєте завдання. Літній мемо можна інтерпретувати, як «літні люди» і те, що влітку треба занести собі в записничок відвідати якомога більше літніх людей.

На думку Людмили Гарарук, це соціально-мистецький проект, що дозволяє одночасно звернути увагу на проблему самотності стареньких людей, а також досліджувати історію з її живими свідками. Тобто історію треба не лише знати, а й відчувати, а це можна зробити лише з тими, хто жив у той чи інший час і може про це ще розповісти.

  • Вони дуже вироблені, аж страшно дивитися, – каже авторка проекту. – Але вони все одно залишаються жінками. Коли вони бачать фотоапарат, то одразу починають сором’язливо жартувати, що “я така погана баба”, “чого мені не сказали, що будете фотографувати я б зуби наділа”. Вони ніби іронізують над своєю такою немічністю.

За словами пані Гарарук, проект «Літні  МЕМО 90+»  може розповсюдитися на всю Вінниччину, якщо обласні депутати затвердять його фінансування. Попередньо це може бути наприкінці вересня, коли на обласній сесії депутатам презентують проект. Скільки коштів необхідно на «Літні  МЕМО 90+» ще не прораховано. Однак, це витрати на експедиції, зокрема на пальне, на зустрічі, друк буклетів, рекламні кампанії. Хоча проект стартував на Вінниччині, але з часом може перерости у Всеукраїнський.

  • Це проект-заклик у першу чергу для молодих людей у яких є бабусі такого віку, щоб вони цікавилися їхніми життєвими історіями. Іноді, коли бабусь починає розпитувати стороння людина в присутності родичів, вони вперше дізнаються багато цікавого.
Фото Максима Кушки з Фейсбук-сторінки проекту «Мистецькі експедиції»

Автор: Валерія Жовтун

Поділитись публікацією
Вгору