До Києва за виборчою реформою: у Вінниці закликали їхати до парламенту на акцію протесту. ФОТО

Представники одразу п’яти вінницьких осередків політичних партій сьогодні, 4 вересня закликали містян долучитися до акції протесту, що відбудеться післязавтра у Києві о 9:30.

Мета пікетування Верховної Ради – тиск на українських парламентарів з вимогою негайно прийняти новий виборчий кодекс, який дозволить обирати народних депутатів за відкритими списками.

Як і в багатьох областях країни, у Вінниці організовувати людей на акцій в Києві буде відразу кілька політичних сил. Сьогодні їхні представники – Вадим Кудіяров від “Батьківщини молодої”, Володимир Околіта від “Самопомочі”, Марія Афанасенко від Національного Корпусу, Олександр Васильчук від УКРОПу та Леонід Марцинковський від Руху Нових Сил – пояснювали, чому питання виборчого кодексу – критично важливе для українських реформ і чому без мітингу під стінами ВРУ наразі не обійтися.

Як пояснила модераторка заходу – Олена Данілова з “Центр.UA”, – питання прийняття виборчого кодексу затягується не лише з політичних підстав, але й зокрема тому, що від представників різних партій до проекту кодексу надійшло близько 4 тисяч правок. Усі вони розглядаються на профільних парламентських комітетах, робота якого не завжди стабільна. Попри це парламентарі розглянули вже близько тисячі таких правок, однак навіть з таких рухом учасники прес-конференції не надто вірять, що кодекс буде прийнятий до найближчих виборів.

“Треба розуміти, що всі політичні партії в Україні спонсоруються представниками олігархічних кланів, тому для них нинішня система закритих списків вигідніша, ніж реформа, що пропонується сьогодні”, – говорить Вадим Кудіяров від “Батьківщини”. І додає, що попри заплановані акції, у вірогідність прийняття виборчого кодексу до виборів він не надто вірить.

За словами інших учасників брифінгу, в таких умовах ключовим фактором є громадський тиск на парламент. “Якби ми не вірили, що щось може змінитися, ми би не збирали людей і не виходили би під стіни Верховної Ради”, – говорить Леонід Марцинковський з Руху Нових Сил. З огляду на це представники всіх присутніх політичних партій заявили, що готові забезпечити підвіз людей з Вінниці на акцію в Києві.

Політичні діячі свідомі того, що питання реформи виборчого законодавства – не пріоритетне в переліку проблем, які найбільше хвилюють українців. Зокрема й через брак політичної освіти та свідомості, вважає Олена Данілова. Проте саме стара виборча система, на думку Марцинковського, є джерелом багатьох проблем, які українців насправді турбують найбільше: зокрема проблем економічних. “Для того, щоб змінити систему – потрібно змінити людей у владі. Виборча реформа саме покликана сформувати справедливу систему виборів, аби громадяни змогли вповні реалізувати своє конституційне право голосу”.

Водночас сьогодні стало відомо, що 40,8% громадян України переконані, що наступні вибори до парламенту мають відбутися за пропорційною системою з відкритими регіональними списками.

Про це свідчать результати загальнонаціонального соціологічного опитування Фонду Демократичних Ініціатив разом із соціологічною групою “Рейтинг”, проведеного  в серпні 2018 року в усіх областях України, окрім АРК і окупованих районів Донецької і Луганської областей. Такі дані оприлюднили сьогодні під час прес-конференції в Українському кризовому медіацентрі.

Відповідаючи на запитання журналістів, чи готові активісти до радикальних дій, якщо парламент “не почує” вимоги мітингу, партійці повідомили, що план наступних дій буде складено вже після акції з огляду на ситуацію, яка складеться в Раді. Як пояснили учасники заходу, активісти не мають наміру вдаватися до радикальних дій інакше як у відповідь на можливі протиправні дії влади.

Ілюстративне фото – “Українська правда”

Автор: Андрій Качор

Головний редактор Vежі

Поділитись публікацією
Вгору