«Червоний» із ГУЛАГу: у Вінниці відбудеться допрем’єрний показ української історичної драми

Побачити фільм ще до його офіційної прем’єри, поспілкуватися з акторами, отримати автографи чи зробити селфі – словом, все те, чим вже давно займаються у Голлівуді, – це буде доступно для вінничан вже цієї п’ятниці, 11 серпня. Цього вечора у нашому місті відбудеться допрем’єрний показ української історичної гостросюжетної драми «Червоний».

За сюжетом стрічки події відбуваються у 1947 році у таборі ГУЛАГ. Сюди потрапляють двоє українців – Данило Червоний і Віктор Гуров. У них абсолютно різні долі: один раніше був членом Української повстанської армії (УПА) і народився на Заході України, а другий – радянський льотчик зі Сходу України, якому не дуже-то й близьке поняття патріотизму. Але доля звела таких людей разом.

Нехай у них і різні ідеали, але їх об’єднує не лише спільна біда, а ще й країна, де вони народилися. Коли чоловіки розуміють це, вони вирішують, що для виживання на каторзі потрібно допомагати один одному і разом протистояти всім труднощам. Жорсткий начальник табору майор Абрамов хоче знищити всіх “бандерівців” і ні перед чим не зупиниться. Тоді Данило Червоний очолює перший бунт в ГУЛАГу, який перетворюється на справжнє повстання. У каторжан майже немає шансів на успіх, але у них є непереборне бажання змінити своє життя і перестати щодня проходити всі кола пекла.

  • Цим показом у Вінниці ми продовжуємо всеукраїнський промотур фільму «Червоний» за участю творчої групи: режисера Зази Буадзе, сценариста Андрія Кокотюхи, акторів – Миколи Берези, Олександра Мавріца, Олега Шульги, Любові Тищенко, оператора-постановника Олександра Земляного, – зазначають організатори.

Фільм «Червоний» є екранізацією однойменного роману письменника Андрія Кокотюхи, який був удостоєний відзнаки конкурсу «Коронація слова» як кращий історичний роман. На підтримку стрічки, прем’єра якої в Україні та світі відбудеться на День Незалежності – 24 серпня – творча група вирушила у промо-тур містами України. Фільм вже переглянули на Волині – колишньому осередку УПА.

В інтерв’ю для «5 каналу» у програмі «Кіно» Андрій Кокотюха зазначив, що тема ГУЛАГу й нині є досить гострою і чутливою. І саме тому він кличе на фільм – аби побачити історію таборів режиму, а не тому, що це «українське кіно».

  • Я проти таких акцентів, що українцям треба ходити у кіно тільки тому, що воно українське. Уже давно пора поділити кіно на жанри та напрямки – так, як це є усюди, крім України. Фільми «Червоний» в цьому випадку – гостросюжетна історична драма. Коли вийшла книга «Червоний» чотири роки тому, я бачив відгуки на неї і зрозумів, що книга про українських повстанців – це в принципі дуже небезпечна тема, об яку можна набити собі лоба. Шукаючи форму подачі, я хотів подати те, чого досі не було досі ні в книжках, ні в кіно у художньому творі. А я наголошую – це саме художній твір, – зазначив Андрій Кокотюха.

Це історія про те, як українські повстанці опинилися в сталінських таборах і почали влаштовувати звідти втечі, бунти. Про комунікацію повстанців українських та литовських. До речі, зйомки фільму також відбувалися у співпраці з литовцями.

  • Про це дуже мало написано – саме про те, як вони там комунікували. До речі, тільки з приходом українців, литовців та грузинів почалися перші системні повстання в таборах. Навіть Солженіцин у своїй книзі «Архіпелаг ГУЛАГ» писав, що саме бандерівці, з’явившись у таборах, почали там «наводити лад», – розповідає сценарист фільму.

Цікаво, що виконавцем головної ролі у стрічці стала не чергова медійна суперзірка, а молодий актор зі Львова Микола Береза.

  • Це другий проект у моєму кіноакторському досвіді, коли я можу з гордістю казати не «українське кіно», а «кіно!». Адже, мені здається, що ми термін «українське кіно» вживаємо якось поблажливо. А це якраз кіно, яке зроблено в Україні. І це кльово! – зізнається актор.

Заза Буадзе, режисер фільму, розповів, що у фільмі буде багато дебютів – актори з Києва, Дніпра, Одеси, Львова.

  • З нетерпінням чекаю цього моменту, коли український глядач для себе відкриє нові імена, – сказав режисер.

До речі, у фільму є також офіційний саундтрек, на який вже створено кліп переважно із кадрів стрічки. Це рокова інетрпретація народної пісні “Ой у лузі червона калина”, яку записали гурт “Гайдамаки” і Тоня Матвієнко.

Презентація кліпу відбулася 3 серпня просто в аеропорту у Києві.

У Вінниці допрем’єрний показ фільму відбудеться 11 серпня у кінотеатрі SmartCinema (вулиця Миколи Оводова, 51) о 19:00. Вартість квитків – 80 та 180 гривень. Прес-конференція із акторами та знімальною групою відбудеться за годину до показу – о 18:00, а після завершення глядачі зможуть із творчою групою обговорити певні деталі фільму, поставити запитання та поспілкуватися на цю чутливу історичну тему.

Якщо з якихось причин вінничани не зможуть потрапити на показ 11 серпня, то така можливість у них з’явиться вже 24 серпня. А телеверсія фільму з’явиться на екранах через рік після офіційної прем’єри.

Фото та відео – зі сторінок фільму та Андрія Кокотюхи у соцмережі Фейсбук

Автор: Віталія Мазур

Журналіст

Поділитись публікацією
Вгору