Ще один палац: на Вінниччині спільно з поляками хочуть відродити маєток Бжозовських

Двохсотлітній палацо-парковий ансамбль маєтку Бжозовських, що розташований на Вінниччині в Крижопільському районі, може стати черговою туристичною родзинкою області. Нещодавно було обговорено питання щодо реставрації маєтку.

Про це йшлося під час офіційної зустрічі керівництва області із делегацією Республіки Польща, повідомляє прес-служба Вінницької ОДА. Зокрема, особисто були присутні Ентоні та Єва Беліна-Бжозовські – засновники Фонду родини Беліна-Бжозовських.

Комплекс резиденції Бжозовських (власник – польський зем’янин шляхетського походження Зенон Бжозовський)  побудований у селі Соколівка Крижопільського району. 200-літній маєток майже повністю зберігся до сьогодні – він огороджений потужним муром з декількома брамами та декоративними башточками. До комплексу садиби також входять два скромних садибних будинки (палаци) та господарські приміщення: офіційна, комора, льодовня, будинок управляючого. Маєток оточує парк з розкішною альтанкою (за матеріалами – Україна інкогніта).

Нині історична пам’ятка стоїть пусткою, але кілька років тому тут ще діяла школа-інтернат. Питання щодо нового життя цього комплексу будівлі порушив ще два роки тому нащадок шляхетської родини – Ентоні Беліна-Бжозовський, правнук Станіслава Бжозовського.

Під час зустрічі з польською делегацією у Вінниці обговорювали концепцію відновленням історичної пам’ятки: етапи реалізації проекту та джерела фінансування.

Так, на території комплексу планується створення польсько-українського культурного центру «Поділля». Також частину маєтку планується використовувати як  медичний заклад. Результатом домовленостей має стати чотиристоронній договір між Вінницькою облдержадміністрацією, обласною Радою, фондом «Медична місія»  та Фондом родини Беліна-Бжозовських.

Більше деталей зустрічі поки не розголошують. Андрій Гижко, заступник голови Вінницької ОДА, лише зазначив:

  • «Я спілкувався із фахівцями, яких польська сторона залучила до участі в проекті, усі вони  кваліфіковані фахівці. Ми розуміємо і підтримуємо як саму ідею, так і всі ті напрямки її реалізації,  які  ми обговорювали під час зустрічі. Хочу нагадати, що в жовтні поточного року ми вже починаємо формувати бюджет на  наступний рік. Тож у бюджеті на 2018 рік або маємо закласти  кошти на проект, або маємо розмістити там якусь бюджетну установу. Чекаємо від польської сторони список конкретних запитань, на які підготуємо відповіді згідно українського законодавства».
Фото: з сайту Вінницької ОДА, “Україна інкогніта”

Автор: Віталія Мазур

Журналіст

Поділитись публікацією

Інші новини