Боротьба за мову: Бронюк підтримав звернення негайно прийняти закон №5670д про захист української

Днями в Україні розпочалася загальнонаціональна громадянська кампанія, направлена на підтримку законопроекту №5670д, що покликаний зміцнити статус української мови в Україні.

Законопроект “Про забезпечення функціонування української мови як державної” спрямовано на реалізацію вимоги статті 10 Конституції: “Держава забезпечує всебічний розвиток і функціонування української мови в усіх сферах суспільного життя на всій території України”. “Вимоги, невиконання якої вже призвело до тяжких наслідків, у т.ч. сприяло російській збройній агресії в Криму й на Сході України і далі загрожує незалежності й цілісності держави”, – ідеться у зверненні громадських активістів.

Зазначимо, що законопроектом №5670 передбачається обовязкове володіння державною мовою чиновниками та держслужбовцями, пріоритетне використання української мови у сфері послуг та обслуговування, рекламі та у ЗМІ, у лікарнях та школах, тощо.

Також іспит на знання українською муситимуть пройти усі особи, котрі бажають отримати українське громадянство.

Окрім того законом передбачається упровадження посади Уповноваженого із захисту української мови та мовна комісія. За відмову чиновників та посадовців вести засідання українською передбачається штраф у розмірі від 3400 до 6800 гривень. Публічне приниження української мови прирівнюється до зневаги української державної символіки та каратиметься штрафом у розмірі 850 гривень, або арештом на строк до шести місяців або позбавленням волі на термін до трьох років.

Співавторами законопроекту стали понад сім десятків народних депутатів України, на його підтримку також виступили десятки українських громадських діячів, письменників, митців та громадських активістів. Серед підписантів звернення – і почесний громадянин Вінниці, музикант і лідер гурту “ТІК” Віктор Бронюк. В ексклюзивному коментарі Vежі п. Бронюк пояснив, чому виступив на підтримку законопроекту:

– Взагалі дивно, що дискусії про захищений статус української мови досі тривають через 26 років після здобуття незалежності. Якщо проблема досі не вирішена, то громадськість має долучатися до цього процесу і лобіювати подібні ініціативи, і поставити в цьому питанні, нарешті, крапку. Очевидно, що державні службовці, чиновники в державі Україна мають спілкуватися українською, а як між собою будуть розмовляти громадяни – це справа кожного з нас, ніхто спілкуватися іншими мовами не забороняє, зокрема і цей закон, – вважає Віктор Бронюк.

Відповідаючи на запитання щодо різкої критики законопроекту з боку проросійських політиків, музикант зазначив наступне:

  • Ви знаєте, ми вже всі побачили, до чого призвів їхній закон “Колесніченка-Ківалова” – досі чинний – який вони прийняли за часів Януковича на догоду російським інтересам. Ми побачили, як той закон насправді розділив Україну. Тому новим законом ми нарешті маємо вибити з рук політиків-маніпуляторів цей мовний козир, який щоразу розігрується перед виборами. Досить, час поставити крапку. – підсумував Бронюк.

Нагадаємо, що після реєстрації законопроекту проти нього різко виступили екс-“регіонали” та українські політики проросійського спрямування, зокрема Олена Лукаш, Ірина Бережна, проросійські ЗМІ, зокрема газета “Вєсті”. З огляду на це проукраїнські активісти проводять адвокаційну кампанію на підтримку законопроекту №5670д, вимагаючи у парламенту підтримати його у першому читанні.

Автор: Андрій Качор

Головний редактор Vежі

Поділитись публікацією

Інші новини